Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодонецк

Сподели со своите пријатели

Украинските сили добиле наредба да се повлечат од Северодонецк, град на истокот на земјата каде што се водат жестоки борби со руските сили, изјави во петокот регионалниот гувернер Серхи Гајдаи.

Loading...

„Украинските вооружени сили ќе мора да се повлечат од Северодонецк. Тие добија таква наредба“, рече на Телеграм Серхи Гајдаи, гувернер на Луганск.

Некои од најжестоките конфликти во целокупната руска инвазија на Украина се случија во Северодонецк, каде борбите за секоја улица траеја повеќе од еден месец, а Русија полека напредува.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија го пребара домот на новинарката која во живо протестираше против војната

„Нема смисла да се остане на позиции скршени многу месеци само за да остане таму“, изјави претходно Гајдај, најавувајќи можно повлекување.

Тој не кажа дали армијата веднаш ќе се повлече или има некоја друга временска рамка.

Битката за Северодоњецк е клучна за Русија да воспостави контрола врз остатокот од Луганската област каде само Лисичанк би останал во рацете на Украина доколку падне Северодонецк.

Луганск е еден од двата региони кои го сочинуваат Донбас, област која Русија и руските сепаратисти во источна Украина сакаат целосно да ја освојат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Од почетокот на август од Украина извезени 370.000 тони храна

„На многу начини, судбината на Донбас се решава овде“, рече неодамна претседателот Володимир Зеленски, мислејќи на Северодонецк.

Loading...