Украинците синоќа испратиле над 50 дронови камикази

Сподели со своите пријатели

Нападите со дронови камикази на Украина стануваат се поефикасни. Откако на 10 август успеаја да уништат два бомбардери Ту-22М3 во воздухопловната база Солци-2 во Новгородскиот регион, синоќешните напади беа уште поуспешни.

Loading...

Според првите и се уште нецелосни извештаи, прво биле нападнати воздухопловната база Псков и 334-от воздушен полк опремен со транспортни авиони Ил-76. Базата се наоѓа на околу 700 километри од Украина.

Три бранови напади

И покрај тоа, Украинците успеале да изведат три бранови напади. Првиот со само два дрона кои требало да ја потврдат можноста за напад, при што и двата биле соборени непосредно пред целта.

Вториот бран бил многу поголем.

Десет или повеќе летала ја совладале руската противвоздушна одбрана и околу половина од нив стигнале до своите цели.

Украинците потоа испратиле трет бран. Локалните извори тврдат дека следеле повеќе од десет експлозии.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пеколна ноќ низ Украина: Има ранети и загинати (ВИДЕО)

Сепак, тоа не значи дека десетте беспилотни летала стигнале до своите цели, бидејќи некои од експлозиите секако биле резултат на претходен напад. Во секој случај, овој напад е еден од најуспешните од почетокот на руската агресија.

Руски извори ја признаа загубата на два авиони Ил-76.

Loading...

Со оглед на тоа што објавените снимки на локалното население покажуваат огромен пожар, тие го признаа и уништувањето на резервоарот за гориво.

Нападот на аеродромот не бил единствениот

Украински извори тврдат дека се уништени уште многу Ил-76, но не како резултат на директни удари, туку како резултат на експлозии во складиште за муниција.

Тие експлозии, според украински извори, предизвикале и пожар во резервоарот за гориво.

Утринава локалните власти соопштија дека аеродромот Псков нема да работи до понатамошно известување.

Сепак, тоа не беше единствениот напад со украински беспилотни летала. Истовремено се случи и напад на базата на 104. Воздушно-десантен полк, кој „се прослави“ по учеството во масакрот на цивилите во Буча.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тензии меѓу Киев и Варшава: Полска ќе престане да испорачува оружје на Украина

Базата се наоѓа во малото гратче Череха, исто така во областа Писка, така што засега нема вести за последиците од нападот.

Украинците синоќа испратија повеќе од 50 дронови камикази

Третиот напад се случи во областа Брјанск. Според руски извори, имало обид за напад на телевизиската кула.

Четвртиот напад се случи во областа Тула. Засега не е познато што точно е нападнато.

Loading...

Достапните снимки покажуваат најмалку една голема експлозија.

Се на се, Украинците користеле повеќе од педесет дронови во вечерашните напади.

Аеродромот Псков е толку оштетен што повеќе не може да се користи, додека сателитски снимки ќе покажат колку Ил-76 се приземјени засекогаш.

Ќе биде интересно да се видат извештаите за нападот на базата на 104. Воздухопловен полк. А сателитски снимки ќе бидат најдобар доказ за тоа што се случило.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 22 украински дронови над Крим и Црното Море

Нападот на центарот на Москва не носи многу добро, но …

Очигледно, некој во Киев сфатил дека нападот врз центарот на Москва нема да има голема корист, па повеќето од беспилотните летала биле пренасочени кон цели чие уништување има многу поголем ефект врз текот на руската агресија.

Овие напади ќе ја принудат руската армија да распореди противвоздушни системи околу сите важни воени објекти.

Повеќе ПВО во Русија значи помалку во Украина.

И нападите врз Москва станаа попаметни. Наместо беспилотните летала да се обидуваат да стигнат до цели на мала височина, тие сега летаат на средни височини.

Loading...

И покрај тоа, нападите резултираа со скршени прозорци и оштетени фасади.

Сепак, уништувањето на беспилотните летала на средна надморска височина предизвикува моментално нарушување на воздушниот сообраќај и неизмерно поголема штета од неколку скршени прозорци.