Украина: Руските војници ги соблекуваат униформите и тајно бегаат во Русија

Сподели со своите пријатели

Украинската војска соопшти дека руските сили во регионот Харков претрпеле значителни загуби, поради што некои војници дезертирале и ги соблекле униформите за да не бидат препознаени меѓу цивилите.

Loading...

„Некои непријателски единици претрпеа значителни загуби“, соопшти денеска Главниот штаб на украинските вооружени сили.

„Војниците дезертираат во цивилна облека и се обидуваат да се вратат на руска територија. Во текот на денот забележавме повеќе од 15 вакви случаи“, додаде тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ја штити Белата куќа, а сега и украинското небо

Штабот ја повтори оценката на украинската армија дека за три дена напреднала речиси 50 километри на територијата под руска контрола и дека Русите се повлекуваат.

„Окупаторите се обидуваат да ги евакуираат ранетите војници и оштетената воена опрема во областите на населбите Вилхуватка и Бородојарска“, вели Стожер.

Киев во изминатите 24 часа повторно го зазеде градот Балаклија во Харков, кој шест месеци беше под руска окупација.

Украина се приближи до важниот логистички и снабдувачки центар Купјанск, а Институтот за проучување на војната (ISW) верува дека најверојатно ќе го освои во наредните денови, пишува CNN.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина доби американски систем за воздушна одбрана

Така, ISW наведува дека украинската армија „веројатно ќе го окупира Купјанск во следните 72 часа, што може да доведе до сериозен, но не и целосен прекин на руските линии за снабдување со Изум“, пренесува Индекс.

Loading...