Украина: Ова ни е потребно за да ставиме крај на војната

Сподели со своите пријатели

Михајло Подољак, еден од клучните советници на украинскиот претседател Володимир Зеленски, објави список на оружје за кое тврди дека на Украина ѝ треба за да ја заврши војната.

Loading...

„Ќе бидам директен: за да ја завршиме војната и да ги протераме руските сили од Украина, ни треба следново тешко оружје:

100 хаубици со калибар 155 мм

300 MLRS (ракетни фрлачи со повеќе цевки)

500 тенкови

2.000 оклопни возила

1.000 дронови

Чекаме одлука“, напиша Подољак.

Loading...