Украина ќе биде примена во НАТО, но не се знае кога

Сподели со своите пријатели

На Украина ѝ е ветено дека ќе биде прифатена во НАТО, но во моментов нема краен рок кога ќе биде завршен овој процес, изјави Дејвид ван Вил, помошник генерален секретар на Северноатлантската алијанса, кој моментално е во посета на Јапонија, во интервју за весникот Асахи.

Loading...

Тој истакна дека Киев мора да исполни неколку услови за да влезе во НАТО.

„Заедно со војната против Русија“, рече помошникот генерален секретар.

„Украина сега се соочува со битка за модернизација на својот систем на управување. Ова е многу важна задача. Не можам да дадам конкретен распоред за влез на Украина во НАТО во моментов. Сакаме да избегнеме ескалација на сегашната војна во конфронтација меѓу НАТО и Русија. Треба да разбереме дали можеме да утврдиме, во услови на војна, дали Украина достигна одредено ниво во својот систем на управување. Но, ѝ беше ветен влез во НАТО“, додаде тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полски министер: „Ако не го направиме ова, Русија ќе ја добие хибридната војна против Западот“

„Како што одминува времето, станува сè потешко да се обезбеди помош за Украина“, призна помошникот генерален секретар.

Сепак, тој уверува дека испораката на оружје за Киев ќе продолжи.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски постојано изјавува дека е дојдено време да се покани Украина во НАТО.

На крајот на септември 2022 година, тој ја потпиша апликацијата за забрзан пристап во алијансата.

Loading...

Подоцна, европскиот комесар за внатрешниот пазар на ЕУ, Тиери Бретон, изјави дека Украина не може да се приклучи на НАТО под услови кога на нејзина територија се вршат воени операции.

Сепак, украинските власти очекуваа да добијат покана за алијансата на самитот во Вилнус во јули оваа година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 25 украински дронови

Сепак, во тоа време не беа донесени конкретни одлуки кога Киев ќе биде примен, пренесува Спутник.