Украина ја обвини Русија за хакерски напад

Сподели со своите пријатели

Украина во неделата објави дека има „доказ“ за вмешаност на Русија во голем компјутерски напад, чија цел биле неколку владини веб-страници оваа недела, во услови на зголемени тензии меѓу Киев и Москва.

Loading...

„Сите докази до денес сугерираат дека Русија стои зад компјутерскиот напад“, се вели во соопштението на украинското Министерство за дигитална трансформација.

Цел на сајбер нападот извршен во петокот вечерта биле неколку веб-страници на украинските министерства, кои со часови биле недостапни.

„Саботажа, форма на хибридна војна“

Според Министерството, саботажата била „форма на хибридна војна што Русија ја води против Украина од 2014 година“, кога Москва го анектираше Крим, проследено со тековен конфликт меѓу силите на Киев и проруските сепаратисти на исток (повеќе од 13.000 мртви).

Целта е „не само да се заплаши општеството“, туку и да се „дестабилизира ситуацијата во Украина со поткопување на довербата на Украинците во владата“ преку „лажни информации за чувствителноста на државните информациски системи“, соопшти Министерството.

Разговорите на Русија со Западот оваа недела не ги намалија тензиите.

„Генерално, можеме да кажеме дека останавме на (…) сосема различни гледишта“, рече портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков во интервју за Си-Ен-Ен.

Loading...

Русија ги отфрли обвинувањата

Но, Песков негираше каква било улога на Русија во сајбер нападите.

Американскиот информатички гигант Мајкрософт во неделата предупреди дека овој голем сајбер напад може да ја оневозможи целата ИТ структура на украинската влада.

Мајкрософт досега не можеше да го идентификува потеклото на нападот.

„Овој тип на напад е дел од руската доктрина (…) за дестабилизација на нејзините геополитички непријатели“, рече Рик Холанд, потпретседател на Американското здружение за дигитални сенки за сајбер безбедност, потсетувајќи на сајбер нападите извршени во 2014 година кога Русија анектиран Крим.

Инвазија на Украина

Киев и неговите западни сојузници ја обвинуваат Москва дека распоредила речиси 100.000 војници на нејзината граница заради агресија.

Според експертите, на можната инвазија може да ѝ претходи информативна саботажа со цел да се дестабилизира украинската влада.

Loading...

Во такви нестабилни околности, враќањето на поранешниот украински претседател Петро Порошенко (2014-2019) по повеќемесечно отсуство, закажано за понеделник, може да предизвика политичка криза.

Киев го обвинува Порошенко, главниот ривал на актуелниот претседател Володимир Зеленски, за „велепредавство“ за трговија со проруските сепаратисти на истокот на земјата.