Украина ја обвини Русија дека игра „игра со глад“

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба ја обвини Москва дека игра „игра со глад“ со светот, бидејќи го блокира извозот на жито од украинските пристаништа на Црното Море.

Loading...

На маргините на самитот на Асоцијацијата на нациите од Југоисточна Азија (АСЕАН), Кулеба ги повика земјите од тој регион политички и материјално да ја поддржат Украина.

Тој им рече на новинарите дека светот треба да изврши притисок врз Русија да не се откаже од договорот за извоз на храна бидејќи украинските земјоделски производи се клучни во Африка и Азија.

Тој ги обвини руските инспектори за „тивка саботажа“, односно намерно одложување на испораките.

По потпишувањето на договорот со посредство на Обединетите нации и Турција, беше формиран тим од руски, украински, турски и инспектори на ОН за следење на извозот на храна.

„Русија треба, односно мора, да престане да игра игри со глад со светот“, рече Кулеба.

За прв пат Украина беше поканета на самитот на АСЕАН, кој го сочинуваат Камбоџа, Филипини, Малезија, Индонезија, Лаос, Сингапур, Тајланд, Виетнам, Брунеи и Мјанмар.

Сепак, на лидерите на Мјанмар не им е дозволено да учествуваат поради моменталната ситуација во земјата.

Loading...

Неколку земји-членки на АСЕАН досега беа резервирани за инвазијата, тие ја осудуваат војната, но исто така се обидуваат да избегнат осуда од руска страна.

Осум од 10-те земји на АСЕАН гласаа за резолуцијата на Генералното собрание на ОН за осуда на руската агресија, а Виетнам и Лаос беа воздржани.