УХМР: Вонредна информација за најава на топлотен бран

Сподели со своите пријатели

За утре, поточно 16.06.2016 се предвидува топлотен бран со ниво на алерт 1, кое најизразено ќе биде во регионот MK.SV., предупредуваат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Синоптичарите препорачуваат да се преземат сите акции од Здравствениот акционен план за фаза 1.

Под влијание на многу топла воздушна маса од југ во наредните денови ќе преовладува сончево и многу топло време. Најтопло ќе биде за време на продолжениот викенд, кога на повеќе места температурата на воздухот ќе надмине 35 степени, а вдолж Повардарието ќе достигне и 40 степени, стои во пргонозата на УХМР.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.