УХМР со најава за пороен дожд, грмежи и заладување

Сподели со своите пријатели

Под влијание на влажен бран од утре ќе има зголемување на облачноста со локални врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни и проследени со грмежи, информираат денеска од Управата за хидрометеоролошки работи.

Loading...

Локално се очекува да наврнат над 15 л/м2.

Од среда ќе дува и умерен до засилен северозападен ветер, што ќе услови опаѓање на температурата за 6-8 степени.

На планините врнежите ќе бидат од снег, велат од УХМР.

Никола Ивановски


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *