УХМР со најава за дожд, грмежи и значително заладување

Сподели со своите пријатели

Под влијание на влажна, нестабилна и посвежа воздушна маса утре попладне ќе настапи значителна промена на времето, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

На повеќе места ќе има нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со засилен ветер и услови за појава на град. Повеќе врнежи ќе има во вечерните и ноќните часови кон сабота, особено во северните делови, каде локално се очекува да наврнат над 25 л/м 2 .

За време на викендот ќе преовладува променливо облачно, значително посвежо и ветровито време со локални врнежи од дожд. Дневната температура ќе опадне за повеќе од 10 степени во однос на денешната и ќе биде во интервал од 20 до 29 степени.

Од понеделник се очекува стабилизирање на времето со постепен пораст на температурата. До вторник ќе дува умерен до засилен северен ветер.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.