УХМР најавува пороен дожд, грмежи и локално невреме

Сподели со своите пријатели

Под влијание на влажен бран во недела на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме.

Loading...

Како што информираат од Управата за хидрометеоролошки работи, пороен дожд и грмежи ќе има и во понеделник.

Повеќе врнежи во овие два дена ќе има во западните делови каде локално се очекува да наврнат над 30 л/м 2.

Потоа времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб локален дожд.

Температурата ќе опадне за неколку степени, стои во соопштението на УХМР.

Целата викенд прогноза за Куманово можете да ја прочитате ТУКА.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пукање во центарот на Куманово