Учебната година во Авганистан започна без милион девојчиња

Сподели со своите пријатели

Учебната година во Авганистан започна денеска без милион девојчиња погодени од забраната на талибанската влада да одат на училиште по шесто одделение.

Loading...

Ова го прави Авганистан единствената земја со ограничувања на образованието на жените, а Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) објави дека пред владеењето на Талибанците, околу пет милиони девојчиња веќе не биле на училиште поради недостаток на капацитети и други причини, пишува Асошиетед прес.

„Министерството за образование се обидува да го зголеми квалитетот на образованието во религиозните и модерните науки што е можно повеќе“, рече министерот за образование Абибула Ага на церемонијата по повод одбележувањето на новата учебна година, каде што беше забранет пристапот до новинарките поради недостаток на „погодно место“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Светските лидери го повикаа Израел да избегне ескалација

Ага ги повика учениците да избегнуваат да носат облека што не е во согласност со принципите на исламот.

Иако момчињата имаат пристап до образование, невладината организација „Хјуман рајтс воч“во декември објави дека „навредливите“ образовни практики ги повредуваат момчињата во Авганистан и дека повеќето квалификувани наставници ги напуштиле училиштата поради „регресивните наставни програми“.

Од повлекувањето на трупите на САД и НАТО од Авганистан, талибанската влада на почетокот ветуваше поблаго правило, но многу брзо им забрани на жените пристап до високо образование, јавни простори и повеќето работни места.