Убиен Палестинец во обид да нападне Израелец на Западниот Брег

Сподели со своите пријатели

Палестинското Министерство за здравство денеска соопшти дека еден Палестинец загинал од израелски оган, а израелската армија соопшти дека убиството се случило по наводен обид за напад на Израелец во дива еврејска населба на окупираниот Западен Брег.

Loading...

42-годишната жртва беше идентификувана и пријавена дека е убиена северозападно од Рамала, каде што се наоѓаат палестинските власти.

Израелската армија соопшти дека Палестинец се обидел да нападне израелски цивил, а медиумите објавија дека бил вооружен со нож и дека бил убиен од еврејски доселеник.

Палестинските организации за човекови права го обвинуваат Израел за употреба на прекумерна сила против Палестинците, а војската тврди дека војниците, а во некои случаи и цивилите, се соочуваат со сложени, опасни по живот ситуации.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Осум лица убиени при пукање на роденденска забава во ЈАР

Тензиите се високи на Западниот Брег од пролетта 2022 година, бидејќи израелските војници апсат осомничени палестински екстремисти речиси ноќе по серијата напади врз Израелци во кои загинаа 19 лица.

Десет Израелци беа убиени во нападите оваа есен.

Бројот на убиени Палестинци од почетокот на оваа година се зголеми на 18.

Според податоците на израелската организација за човекови права, минатата година на Западниот Брег и во анектираниот Источен Ерусалим биле убиени речиси 150 Палестинци, што е највисоко од 2004 година.

Loading...