25.10.2018 00:16

Уапсен грчки министер и неговата сопруга

Facebook Twitter Google+

Поранешен грчки министер за финансии Јанос Папантониу и неговата жена Ставрула Куркаку приведени се денеска по налог на грчки судија.

Судијата донел одлука за преидстражен притвор, додека против нив се подготвуваат обвиненија за корупција и перење пари, пренесува АП.

Ангецијата потестува дека тие кривичните дела ги починиле за да обезбедат договор на морнарницата во 2003. година.

Поранешниот министер, кој служен од 1996. до 2001. година, ги демантирал обвиненијата и ја обвинил актуелната левичарска валда дека е против него и води „лов на вештерки“.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments