Твитер отпушта повеќе модератори на содржина

Сподели со своите пријатели

Новиот фронтмен на социјалната мрежа Твитер прави многу подлабоки пресеци отколку што сите очекуваа, а на крајот на минатата недела токму тимот се занимава со уредување содржини на глобално ниво, со фокус на говорот на омраза и малтретирањето на другите корисници .

Loading...

Делови од тимовите во Даблин и Сингапур одговорни за наведеното умереност беа отпуштени во петокот вечерта, вклучително и клучни луѓе како Нур Азхар Бин Ајуб, кој беше првиот човек за интегритет на локацијата за азиско-пацифичкиот регион и Аналуиза Домингез, висок директор за приходи политика.

Блумберг пишува дека работниците во тимовите кои се занимаваат со дезинформациска политика на социјалните мрежи, глобалните апели и државните медиуми на платформата се елиминирани.

Ела Ирвин, шефот на довербата и безбедноста на Твитер, потврди дека неколку членови на тимот се отпуштени, но негираше дека тоа се тимовите што ги спомна Блумберг.

Таа додаде дека Твитер ги елиминирал улогите во областите на компанијата кои не добиле доволно „скала“ за да се гарантира континуирана поддршка.

Таа, исто така, рече дека Твитер го зголемил бројот на вработени во одделот за жалби, а ќе има и раководител на политиката за приходи и шеф на доверба и безбедносна платформа за азиско-пацифичкиот регион.

Маск го купи Твитер за 44 милијарди долари во октомври, финансирајќи го договорот делумно со долг од речиси 13 милијарди долари, кој вклучуваше камати од околу 1,5 милијарди долари годишно.

Оттогаш, тој се впушти во многу детална мисија за ремонт на платформата, за која рече дека е изложена на ризик од банкрот и дека губи 4 милиони долари дневно од почетокот на ноември.

Loading...

Говорејќи на настанот на Twitter Spaces минатиот месец, речиси најбогатиот човек во светот ја спореди компанијата со „авион кој се движи кон земјата со голема брзина со вклучени мотори и контроли не работат“.

Откако ја презеде компанијата, Маск одобри отпуштања или заминувања на околу 5.000 од 7.500 вработени на Twitter и создаде „тешка“ работна средина за оние кои остануваат.

Во меѓувреме, Твитер се соочува со повеќе тужби за неисплатени отпремнини, неплатени сметки, вклучително и приватни чартер летови, софтверски услуги и кирија во една од неговите канцеларии во Сан Франциско.