Твитер: Маск измислува изговор за раскинување

Сподели со своите пријатели

Твитер ги отфрли тврдењата на Илон Маск пред судот дека има легитимни причини да се повлече од договорот вреден 44 милијарди долари за купување на платформата.

Loading...

„Приказната, замислена во обид да се избегне спогодба за спојување што Маск повеќе не го смета за привлечен“, тврди интернет гигантот.

Во поднесокот објавен во четвртокот, Твитер ги нарече аргументите на Маск за повлекување од договорот „приказна, измислена во обид да се избегне договор за спојување што Маск повеќе не го смета за привлечен кога берзата, а со тоа и неговото огромно лично богатство, опадна во вредност“.

Твитер го тужеше Маск минатиот месец за да го принуди да го направи договорот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Опасни предизвици кружат по социјалните мрежите, младите се повредуваат за да бидат во ТРЕНД! (ВИДЕО)

Поднесокот на судот е одговор на противтужбата на Маск, која тој ја поднел под печат минатата недела и треба да биде објавен денеска.

Тековниот конфликт започна откако Маск тврдеше дека Твитер не дава точни податоци за бројот на ботови, наведувајќи го тоа како причина за повлекување од договорот.

Твитер тврди дека спам профилите сочинуваат помалку од пет проценти од неговите над 200 милиони корисници, но Маск верува дека бројката е поголема и го обвини Твитер дека крие информации за проблемот.

Интернет гигантот, пак, го обвини Маск дека го „предизвикал“ проблемот за да ја избегне зделката без да плати казна.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Маск продаде акциите на Тесла за 6,9 милијарди долари

„Контратужбите се приказна направена за судски спор што им пркоси на доказите и здравиот разум“, објави Твитер како одговор, според правните документи до кои дојде Ројтерс.

„Маск измислува претстави што Твитер никогаш не ги направил, а потоа се обидува селективно да ги искористи обемните доверливи податоци што му ги дава Твитер за да предизвика прекршување на тие наводни претстави“, соопшти компанијата.

Адвокатите на Маск сакаа да поднесат јавна верзија на нивниот одговор и противтужба пред судот во Делавер.

Но, адвокатите на Твитер се пожалија дека им треба повеќе време за да го разгледаат и потенцијално да го средат запечатеното досие на Маск, велејќи дека тоа „во голема мера“ е поврзано со внатрешните информации и податоците на Твитер доставени до Маск.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Казниле илјадници возачи по грешка: Го смениле ограничувањето на брзината, но...

Маск даде понуда за купување на Твитер во април, но во јули изјави дека сака да се повлече од договорот, што предизвика правна драма.

Маск и Твитер имаат право на отштета од 1 милијарда долари доколку се прогласи дека другата страна е одговорна за неуспехот на договорот.

Твитер, сепак, сака повеќе и бара судски налог за „конкретно извршување“ што ќе бара од Маск да го исполни договорот.