Туристите во Венеција ќе ги следат камерите, а ќе платат за да влезат во градот

Сподели со своите пријатели

Туристите наскоро може да очекуваат дека ќе ги гледа „Големиот брат“ од контролната соба во полицискиот штаб во Венеција.

Loading...

За да се справи со премногу туристички пристигнувања, Венеција сака да го забележи секој човек што стапнал во градот, пренесува Н1.

Со 468 камери за видео надзор, оптички сензори и системи за следење мобилни телефони, можат да ги разликуваат жителите од туристите – Италијанците од странците, да видат од каде доаѓаат луѓето, каде одат и колку брзо се движат.

 

 

На секои 15 минути, властите добиваат информации за тоа колку е полн градот, како и колку гондоли се движат по Големиот канал или дали нивото на морето се крева.

Еден месец откако на крстосувачите им беше забранет влез во лагуната, градските власти се подготвуваат да побараат од туристите однапред да резервираат посети преку апликацијата и да наплатат еднодневни посетители од 3 до 10 евра за да влезат во градот, во зависност од сезоната.

Loading...

Колку луѓе има во Венеција ќе се контролира и ако ги има премногу, нови посетители нема да можат да влезат.

 

 

Градоначалникот на Венеција Луиџи Бруниаро рече дека неговата цел е поодржлив туризам во градот, кој годишно го посетуваат 25 милиони луѓе. Тој, сепак, признава дека новите правила ќе бидат тешко спроведени.

„Очекувам протести, тужби, се… но, имам обврска да го направам овој град погоден за живот за неговите жители, како и поднослив за оние кои сакаат да го посетат“, рече тој за новинарите.

Потенцијалните посетители се скептични.

Бруњаро рече дека властите треба да одлучат што значат премногу луѓе и кога новите правила ќе стапат на сила. Тие очекуваат дека тоа би можело да биде помеѓу летото и 2023 година.

Loading...

 

 

Шемата, која веќе беше дискутирана во 2019 година, беше одложена поради пандемијата на коронавирус.

За време на „заклучувањето“ минатата година, жителите на Венеција можеа да уживаат во тесните улици без орди туристи, а морето во лагуната стана јасно бидејќи на него не се возеа моторни чамци.

Но, со враќањето на гостите, на службениците повторно им станува јасно дека Венеција не може да издржи, поради сопствениот опстанок, не знаејќи колку луѓе има во градот.

„Постои физичка граница за бројот на луѓе кои можат да бидат во градот во исто време. Не сакаме да оставиме никого или да спречиме луѓе да доаѓаат во Венеција. Сакаме луѓето да резервираат однапред, да ни кажат каде сакаат да одат, што сакаат да посетат, со цел да обезбедат подобар квалитет на услугите“, рече Марко Бетини, извршен директор на Венеција, ИТ компанијата зад системот за мониторинг, во партнерство со телеком операторот ТИМ.

 

Loading...

 

Бруњаро ги отфрли стравувањата за заштита на приватноста, но неговата порака е јасна: со контрола на бројот на туристи кои доаѓаат, ние исто така бараме од нив да се однесуваат учтиво.

„Не можеш да дојдеш во костим за капење. Не можете да скокнете од мост или да се опијаните. Кој и да дојде, мора да го почитува градот“, рече тој.

Во Венеција, денес има 55.000 жители, за разлика од 1950-тите, кога имало 175.000.

Планот на Бруњаро е причина за жестока дебата, бидејќи некои се плашат дека помалку финансиски способните туристи ќе се откажат од нивното доаѓање. Други го поддржуваат планот на градоначалникот.

Loading...

 

 

„Тука сум 30 години и порано беше поинаку. Некогаш, Венеција беше навистина романтична. Сега само побрзај да купиш ќебап, направи селфи на мостот Риалто и потоа фати го превозот повторно. Не знам дали овие луѓе навистина уживаат“, вели продавачот Стефано Верати, кој не сака еднодневни туристи.


Loading...