Туристите се враќаат на Мачу Пикчу: Лани 450.000 посетители

Сподели со своите пријатели

Околу 450.000 луѓе ја посетиле тврдината на Инките Мачу Пикчу, главната туристичка атракција во Перу во 2021 година, но таа беше многу помалку посетена во 2019 година, пред пандемијата на коронавирус.

Loading...

Мачу Пикчу, затворен од крајот на јануари до почетокот на март 2021 година, го посетиле 447.800 луѓе, соопшти перуанското Министерство за култура, додавајќи дека најголем број посетители, 67.583, имало во октомври.

 

 

Во 2020 година, познатата тврдина беше затворена за јавноста речиси осум месеци поради епидемијата на коронавирус. Во тоа време, само 274.594 луѓе го посетиле Мачу Пикчу.

Во Перу, од почетокот на епидемијата, повеќе од два милиони луѓе се заразени со коронавирус, од кои 203.000 починале.

Мачу Пикчу, што значи „Стара планина“ на кечуански јазик, е изграден за време на владеењето на императорот Пакакутија (1438-1471) и се наоѓа на околу 100 километри од Куско, античкиот главен град на Империјата на Инките во југоисточен Перу.

Loading...

 

 

Локалитетот е откриен во 1911 година од американскиот истражувач Хајрам Бингам, а во 1983 година е ставен на списокот на светско наследство на ОН на Организацијата за образование, култура и наука (УНЕСКО).

Големиот чилеански писател Пабло Неруда го посетил Мачу Пикчу во 1943 година, три години пред да се отвори за туристи.

Во 1945 година на тоа место му ја посветил песната „Alturas de Machu Piccu“ (Висини на Мачу Пикчу).