Туристички бум и покрај пандемијата: Оваа држава преплавена со туристи!

Сподели со своите пријатели

2020 година беше погубна година за туризмот. Но, една земја успеа да се искачи на скалата на популарност кога станува збор за туристички посети: Мексико го достигна глобалното трето место според бројот на туристи во средината на пандемијата.

Loading...

Авиони од целиот свет слетуваа и полетуваа на меѓународниот аеродром во Канкун на секои пет минути. И така е од средината на декември.

Ова мексиканско одморалиште на карипскиот брег е врв на сезоната. Луфтханза, исто така, ја обнови линијата од Франкфурт за ова летно одморалиште во октомври, и покрај строгите правила во врска со патувањето за време на кризата со коронавирусот.

На плажата, толпа капачи од Европа и Северна Америка, пред пирамидите на Маите, повторно се формираат линии, пишува Дојче веле.

 

 

Хотелиерите и угостителите доживеаа олеснување

Loading...

За многу туристи, песочните плажи и тиркизното море се очигледно доволно примамливи да ја прикријат реалноста дека единиците за интензивна нега во мексиканските болници се пренатрупани, бројот на новоинфицирани расте секојдневно и досега повеќе од 174.000 луѓе починале од инфекција со коронавирус.

Ваквиот став на глобалните туристи го направи Мексико, последните денови, по Франција и Италија, на третата најпосетувана туристичка дестинација во светот. Кога станува збор за Латинска Америка, Мексико е убедливо на прво место.

Причините за ваквиот брз развој на туризмот во Мексико се повеќекратни. Од една страна, Мексико никогаш не ги затвори своите граници или бараше тест за PCR при влегувањето во земјата.

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор е еден од оние политичари кои одбиваат мерки за затворање за да не и наштетат на економијата. Друга причина се мексиканските емигранти кои масовно ја посетуваат својата татковина за време на Божиќ и со тоа „се грижат“ за зголемувањето на бројот на туристички посети.

 

 

Мајкл Хале од една консултантска компанија смета дека рекордната мексиканска статистика треба да се земе со резерва бидејќи тие ги вклучуваат и првите три месеци од 2020 година кога сè уште немаше ограничувања за пандемија и кога Мексико е врв на сезоната.

Loading...

И покрај третото место на глобалната туристичка скала, мексиканскиот туризам бележи и драматични загуби: скоро 48 проценти помалку посети и 55 проценти помалку приходи во споредба со 2019 година.

Поголемо чудо е што индустријата закрепна толку брзо. На ова треба да се додаде и фактот дека во Мексико, за разлика од некои други земји како Германија, немаше субвенции за авиокомпаниите или за туристичката индустрија. Во пресрет на пандемијата, мексиканската влада дури го затвори националното биро за маркетинг за туризам поради штедење.

Добар хигиенски концепт

Тие завршија добра работа локално.

„Назад во летото, хотелите на карипскиот брег развија хигиенски концепти како никој друг во Канада“, вели Хале, кој потекнува од оваа северноамериканска земја. Тоа, како што вели за ДВ, создаде доверба кај глобалните туристи.

 

 

Loading...

Во државата Квинтана Ру, каде се наоѓа Канкун, гувернерот нареди задолжително носење маски. Покрај тоа, ова карипско одморалиште е само три до четири часа лет од дестинацијата во Северна Америка, од каде потекнуваат најголем број странски гости. Колку е пократок летот, толку е помала можноста за инфекција во авионот.

Но, многу лекари во Мексико сметаат дека оваа отворена политика во туристичкиот сектор е една од главните виновници за зголемувањето на бројот на ново заразени лица во туристичките региони. Епидемиолошката состојба во овие региони се влоши од февруари, но ситуацијата е многу поповолна отколку во жариштата во и околу Мексико Сити.

Домашниот туризам помогна

Домашните гости се исто така добар момент во приказната за мексиканскиот туризам. Во земја со 126 милиони жители, значаен фактор што ги ублажи загубите на меѓународно ниво.

Досега Меинолф Космајер им понуди на Мексиканците специјализирани мото-тури низ Европа. Сега тој се префрли на турнеја во сојузната држава Куернавака, каде што и самиот живее. Тој се надева дека бизнисот ќе се врати во нормала во 2022 година.

 

Loading...

 

„Интересот за патувања во природа расте. Производителите на мотоцикли ширум светот бележат рекордна продажба и порано или подоцна мотоциклистите ќе сакаат да ги тестираат своите нови возила”, се надева Космаер.

Мајкл Хале исто така верува дека луѓето ќе сакаат да надоместат многу.

„Најновите истражувања покажуваат оптимизам кај граѓаните на САД, пред се поради забрзаниот процес на вакцинација, што ги зголемува очекувањата за нормално патување за шест месеци“, вели Хали.

Loading...

Но, има уште многу да се стори: Канада и САД започнаа да бараат негативен тест за PCR од оние што се враќаат од странство поради мутирани варијанти на вирусот, а практиката на карантин е засилена. Мексиканските туристички работници веднаш реагираа на аеродромите и туристичките центри започнаа да нудат PCR-тестирање.

Мексико, како и многу други туристички земји, смета Хале, може да извлече поука од оваа криза и да се сврти кон поексклузивен, одржлив туризам без масовни пристигнувања и заминувања на туристи.

Тој заклучува дека не само туристичките работници, туку и околината може да имаат корист од тоа.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *