25.07.2019 03:45

Турција се закани со офанзива, незадоволна од предлогот на САД

Facebook Twitter Google+

Турскиот министер за надворешни работи рекол дека новиот предлог на САД за создавање „безбедносна зона“ во северна Сирија не е „задоволувачко“ и предложил Турција да започне нова офанзива во Сирија ако наскоро не се постигне договор.

Мевлут Чавушоглу тоа го изјавил откако американската и турската делегација разговарале за можна сигурна зона должт границата со Турција.

loading...

Тој рекол дека Турција и САД не се сложуваат околу големината на можнта зона и начинот на кој со неа би се управувало

Курдите кои се борат заедно со американските сили против „Исламската држава“, Турција ги смета за терористи и сака сигурната зона да биде што подалеку од нивната граница.

Неодамна Турција испрати засилување на трупите во своите погранични региони.

фото: Youtube printscreen


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments