Турција се закани: Нова акција против Сирија, ако САД и Русија не ги исполнат своите обврски

Сподели со своите пријатели

Анкара ќе започне нова воена операција во северо-источна Сирија, освен ако областа не се исчисти од терористи, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Чавушоглу рече дека операцијата ќе биде покрената доколку Русија и САД не ги исполнат своите обврски за повлекување на курдските трупи од безбедносната зона.

Loading...

„Дали САД и Русија ги исполниле своите обврски? Не, до денес ги немаат. Тие треба да бидат реализирани. Ако не добиеме резултати, како што ја започнавме операцијата оретходно, обидувајќи се да постигнеме договор со САД, повторно ќе го направиме она што е неопходно “, рече Чавушоглу.

Според договорот, курдските сили требаше да бидат далеку од северо-источна Сирија што граничи со Турција.

Минатиот месец, претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган, потпишаа меморандум за разбирање од десет точки.

Во него се наведува, меѓу другото, дека единиците на руската воена полиција и Сириската гранична служба се распоредени на сириската страна на сириско-турската граница надвор од зоната на турската операција „Извор на мирот“.

Тие ќе помогнат во повлекувањето на курдските единици и нивното оружје на 30 километри од сириско-турската граница.

Од тој момент, заедничките руско-турски патроли ќе започнат на длабочина од 10 километри од границата кон запад и исток од областа каде што се спроведува Операција Мировен извор, освен градот Камишли.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *