Турција ќе возврати ако САД воведат санкции

Сподели со своите пријатели

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во четвртокот предупреди дека Анкара ќе возврати ако Соединетите Американски Држави воведат санкции за нивната воена операција во североисточна Сирија против курдските борци поддржани од Вашингтон.

Анкара би можела да се соочи со санкции на САД, предложени од републиканскиот сенатор Линдзи Грахам и неговиот демократски колега Крис Ван Холен, што би го зафатило имотот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и другите високи функционери, пренесува Ројтерс.

Loading...

Според предлогот на Гахам, визните ограничувања и санкциите би се изрекувале и на секој кој ќе спроведува воени трансакции со Турција или ќе поддржува производство на енергија.

Американскиот претседател Доналд Трамп во понеделникот повторно се закани дека ќе ја уништи турската економија, откако ефикасно ѝ даде на Турција воздржана рака да се справи со Курдите во северна Сирија.

„Како што реков претходно, ако Турција направи нешто што сметам дека е недопустливо во мојата огромна и недостижна мудрост, јас целосно ќе ја уништам турската економија“, рече тој на Твитер.

Офанзивата на Турција во северо-источна Сирија нема да помине повеќе од 30 километри длабоко во сириската територија, рече Чавушоглу.

Тој рече дека безбедносната закана за Турција од страна на курдските борци ќе биде елиминирана доколку областа се „исчисти“ од „терористи“.

„Кога ќе влеземе 30 километри длабоко во сириската територија, теророт ќе биде елиминиран“, рече министерот.

Тој истакна дека Турција планира да ја прошири „безбедната зона“ без да ја ограничи на 120 километри.

„Целата граница меѓу Турција и Сирија мора да биде„ сигурна зона“, рече турскиот министер за надворешни работи.

Loading...

Турскиот министер за надворешни работи исто така рече дека Турција, како дел од својата воена акција, има право да користи воздушен простор над Сирија.

„Имаме право да го искористиме тој воздушен простор. Не припаѓа на САД и нема право да го контролираат“, рече Чавушоглу.

Турскиот претседател рече дека најмалку 109 „терористи“ биле неутрализирани уште од почетокот на операцијата „Извор на мирот“, најавувајќи продолжување на операцијата до конечното разложување на „терористичката закана“, објави Анадолија.

Тој рече дека не прифаќа критики што доаѓаат од разни кругови за операцијата во Сирија и дека се неосновани.

Турција, членка на НАТО, вели дека планира да формира „сигурна зона“ за враќање на милиони сириски бегалци долж границата.

Турските сили го нападнале подрачјето околу Рас ал Аин во четвртокот наутро, по што одговорија борците на Сириските демократски сили (СДФ), тврди сведокот.

Турската армија нападна 181 позиција на курдската паравоена служба на почетокот на операцијата со воздушни сили и артилерија, според Министерството за одбрана на земјата.

Анкара ја смета курдската армија за терористичка група поради нејзините врски со припадниците на ПКК, кои со децении водат битка со владата во Турција.

Турската армија влезе во Сирија на четири точки; двајца се во близина на Тел Абјад и два источно, во близина на Рас ал Аин, јавуваат турските медиуми.


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *