Трудо: Г7 ќе ја поддржува Украина се додека е потребно

Сподели со своите пријатели

Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави денеска дека лидерите на Г7 разбираат дека војната во Украина може да трае, но дека се подготвени да го поддржат Киев се додека е потребно.

Loading...

„Отсекогаш знаевме дека ова ќе биде долг процес. Секако, врз основа на разговорите што ги имавме во Г7 и НАТО, ние сме подготвени за војна која ќе трае онолку долго колку што е потребно бидејќи не можеме и не смееме да дозволиме Русија да победи“, рече Трудо на маргините на Глобалниот еколошки фонд во Ванкувер, пренесува Блумберг.

Руската инвазија на Украина доведе до зголемен геостратешки интерес за глобалниот Арктик, а кога Шведска ќе влезе во НАТО, Русија ќе биде единствената арктичка нација која не е членка на Алијансата, наведува агенцијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Бугарија од вечерва се забранува влез на автомобили со руски таблички

Трудо истакнува дека канадската влада, во меѓувреме, ветила 40 милијарди долари во следните 20 години за да го надгради Норад, континенталниот систем за воздушна одбрана, и ветила дека ќе ги замени старите CF-18 со борбени авиони Ф-35, делумно поради загриженоста за безбедност на Арктикот.

„Без разлика дали станува збор за изградба на повеќе поларни мразокршачи, дали се работи за патролни бродови на Арктикот што штотуку ги завршивме – тоа се работи во кои продолжуваме да инвестираме, бидејќи безбедноста на Арктикот е вистински предизвик“, рече канадскиот премиер, пренесе Танјуг.