Тројца убиени во престрелката во училиштето во Св. Луис

Сподели со своите пријатели

Најмалку три лица загинаа во понеделникот, додека шестмина беа ранети кога напаѓач отвори оган во средно училиште во Св. Луис, според полицискиот службеник Мајк Сак, кој рече дека полицајците потоа пукале и го убиле осомничениот.

Loading...

Кога полицијата пристигнала во средното училиште за визуелни и изведувачки уметности наутро по локално време, учениците бегаа од училиштето, велејќи им на полицајците дека напаѓачот има „долг пиштол“, рече Сак на прес-конференција по инцидентот.

Откако влегле во зградата, полицијата разменила оган со напаѓачот, кој имал околу 20 години и го убила, рекол Сак, пренесува Хина, повикувајќи се на Ројтерс.

„Траума за преживеаните“

„Додека на хартија имаме девет жртви… ние всушност имаме уште стотици“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јапонија: Забраната за истополови бракови во согласност со уставот

„Секој што ќе преживее ќе си ја земе дома траумата.

Вратите на училиштето со 380 ученици беа заклучени наутро, рече Сак.

Безбедносниот персонал утврдил како напаѓачот успеал да влезе, но Сак не сакал да навлегува во детали.

Овој напад е еден од десетината оваа година во американските училишта, во кои имаше и мртви и ранети.

Loading...