Тројца починати и 40 нови случаи во Куманово

Сподели со своите пријатели

Во последните 24 часа се направени 2902 тестирања, а регистрирани се 881 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-425, Куманово-40, Дебар-1, Штип-17, Прилеп-55, Тетово-32, Струга-24, Велес-23, Битола-39, Охрид-33, Кавадарци-22, Гостивар-30, Гевгелија-10, Струмица-35, Крива Паланка-7, Радовиш-5, Кочани-23, Пробиштип-4, Демир Хисар-4, Македонски Брод-3, Берово-1, Виница-1, Делчево-8, Кратово-3, Свети Николе-1, Кичево-12, Ресен-4, Неготино-19.

Loading...

22 пациенти ја загубија битката со коронавирусот. Станува збор за седум пациенти од Скопје (81, 64, 80, 81, 77, 64 и 70г), тројца од Куманово (70, 97 и 94г), еден од Прилеп (75г), двајца од Струга (74 и 69г), еден пациент од Битола (60г), двајца од Охрид (65 и 83г), еден од Гевгелија (67г), еден од Гостивар (73г), еден од Кочани (68г), еден од Пробиштип (46г), еден од Берово (80г) и еден пациент од Виница (77г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 806 оздравени пациенти од: Скопје-247, Куманово-53, Штип-34, Прилеп-69, Тетово-3, Струга-19, Велес-32, Битола-64, Охрид-43, Кавадарци-41, Гостивар-49, Гевгелија-13, Струмица-1, Крива Паланка-8, Радовиш-8, Кочани-14, Пробиштип-8, Демир Хисар-5, Македонски Брод-3, Пехчево-3, Берово-11, Валандово-1, Делчево-12, Кратово-1, Свети Николе-12, Кичево-20, Ресен-12 и Неготино-20.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 74732, бројката на оздравени пациенти е 50852, на починати е 2169, а бројот на активни случаи изнесува 21711. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 32310, активни 11492

• Куманово 4325, активни 623

• Дебар 563, активни 166

• Штип 3089, активни 420

Loading...

• Прилеп 3729, активни 877

• Тетово 4443, активни 1005

• Струга 1808, активни 443

• Велес 2473, активни 651

• Битола 2688, активни 812

• Охрид 2072, активни 576

• Кавадарци 1739, активни 611

• Гостивар 3116, активни 786

Loading...

• Гевгелија 955, активни 281 (66 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 162 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2042, активни 602

• Крива Паланка 532, активни 121

• Радовиш 528, активни 124

• Крушево 150, активни 71

• Кочани 1452, активни 259

• Пробиштип 412, активни 62

• Демир Хисар 223, активни 44

Loading...

• Македонски Брод 201, активни 32

• Пехчево 120, активни 19

• Берово 453, активни 94

• Валандово 254, активни 54

• Виница 419, активни 120

• Делчево 613, активни 289 (174 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

Loading...

• Кратово 174, активни 26

• Свети Николе 981, активни 185

• Кичево 1458, активни 339

• Ресен 567, активни 170

• Неготино 843, активни 357 (133 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Loading...

Направените 2902 теста се преку: ИЈЗ-535, ЦЈЗ Скопје-76, Авицена-349, Биотек-216, МАНУ -220, Жан Митрев (Филип Втори)-191, Систина со PCR метода -227, лабораторија Лаор –52, Судска медицина-5, ЦЈЗ Битола-31, Инфективна клиника-9, ГАК-21, Синлаб-42, Ремедика-37, лабораторија болница Козле-19, ЈЗУ (рапид тест) -865, УК Пулмологија со алергологија –7, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 368.502 тестирања на Ковид -19.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *