Трка за освојување на Марс: Но, зошто ја нема Русија?

Сподели со своите пријатели

Американскиот вселенски ровер „Упорност“ безбедно слета на Марс на 18 февруари и започна со потрагата по траги од живот во кратерот Езеро, а тоа е трета научна експедиција што пристигна на Црвената планета од почетокот на годината.

Loading...

Научниците најпрво успешно ја лансираа меѓупланетарната сонда „Ал Амал“ (прва во историјата на Обединетите Арапски Емирати и целиот Блиски исток) во орбитата на Црвената планета, а наскоро следеше и кинеската орбитална сонда Тијанвен-1.

Имајќи предвид дека досега само четири земји успешно испратиле експедиции на Марс (СССР/Русија, САД, Индија и Европската унија), за помалку од две недели, списокот на земји пионери во освојувањето на Црвената планета е зголемен за 1,5 пати.

 

 

Од каде овој ненадеен интерес?

Зошто токму сега? И, како се случи да нема руско вселенско летало во „вселенската редица“?

Loading...

Зошто Марс?

Светот не видел толку голем интерес за освојување на вселената веќе неколку децении, посочува професорот Елис Горман, советник на Здружението на вселенската индустрија во Австралија и потпретседател на секторот на Американскиот институт за аеронаутика и астронаутика од Аделаида.

На крајот на 80-тите, кога успешното завршување на Студената војна ја заврши исцрпувачката трка по вселената, што беше екстремно скапо и за двете суперсили, освојувањето на вселената беше прилично бавно, претежно за чисто практични научни или индустриски цели.

 

This view from the Mast Camera (Mastcam) in NASA’s Curiosity Mars rover shows an outcrop with finely layered rocks within the ‘Murray Buttes’ region on lower Mount Sharp.

 

Сепак, се чини дека по половина век историјата се повторува низ нова фаза.

„Марс е на некој начин истата онаа Месечина, прилагодена само за неколку децении“, објаснува Елис Горман.

Кога технологиите се појавија во 60-тите години на минатиот век како достигнувања на човештвото што овозможија достигнување до Месечината, таа веднаш стана посакуваната цел и стана најважната стратешка точка во вселенската трка“.

Loading...

И за САД и за СССР, освојувањето на Месечината беше првенствено можност да се демонстрира научна и технолошка супериорност над ривалот, продолжува професорот.

 

 

И сега Марс ја презеде оваа симболична улога.

„Јасно е дека земјата што ќе успее да ја создаде првата база на Марс, еден вид трајно присуство на Црвената планета, засекогаш ќе остане во историјата на освојувањето на вселената“, тврди Елис Горман.

„Зошто воопшто да се донесат некои колонисти (и воопшто луѓе) таму, во принцип, не е воопшто јасно. Се чини целосно непотребно“.

Условите на Црвената планета се крајно непријателски расположени и бараат прилично комплицирана и скапа заштитна опрема, објаснува таа.

Loading...

Дијаметарот на Марс е двапати поголем од дијаметарот на Земјата и 10 пати полесен.

Разредената атмосфера на планетата не е погодна за дишење, притисокот на површината е 160 пати помал од притисокот на Земјата, климата е променлива, а песочните бури понекогаш целосно ја кријат површината на планетата.

 

 

А сепак, според повеќето експерти, и покрај сите очигледни пречки, Марс денес е единствениот „резервен аеродром“ за Земјаните во случај на итна евакуација, барем во теорија.

Loading...

„Марс ги привлекува сите научници, вклучително и руските, како резервна планета за човештвото“, вели академик Лев Зелениј, научен директор на Институтот за вселенски истражувања (ISI) на Руската академија на науките.

Ако еден ден човекот навистина може да освои небесно тело, тогаш секако дека тоа ќе биде Марс“.

„Освен него, меѓу опциите има само Месечината, меѓутоа, Месечината е генерално предградие на Земјата“, објаснува Зелениј.

А што се однесува до другите планети, не гледам каде може човекот да лета подалеку од Марс“.

 

Loading...

 

Но, каде е Русија?

Наспроти позадината на толку активен интерес за Марс, отсуството на руска мисија во „вселенскиот поредок“ изгледа прилично чудно.

На крајот на краиштата, токму руските инженери успеаја да го направат првото релативно меко слетување на Црвената планета во 1971 година, сепак, уредот работеше помалку од една минута, по што комуникацијата со неа беше прекината.

Loading...

Покрај тоа, на списокот со главните задачи на федералната вселенска програма, на прво место е создавањето на „континуирана и трајна“ комуникација со Месечината и Марс.

Сепак, во последните дваесет и неколку години, односите на Русија со Марс не се воспоставени. Ја следат Русија преку неуспеси.

Последното успешно лансирање на руската сонда до Марс (заедно со Европската вселенска агенција) беше во 2016 година.

Претходните две мисии завршија неуспешно.

Марс-96 се урна поради неуспех на меѓуорбиталното влечење, а неговиот научен „наследник“, кој беше лансиран од Бајконур во 2011 година, Фобос-Грунт заглави во ниската орбита на Земјата и по неколку дена изгоре при влегувањето во густите слоеви на атмосферата.

„Трагедијата на вселенското летало Марс-96 се случи пред моите очи, иако во тоа време работев на друг проект. Но, трагедијата на Фобос веќе беше моја“, се сеќава Лев Зелениј, кој бил на чело на Институтот за вселенски истражувања од 2002 до 2017 година.

Loading...

 

 

„Секако дека беше многу тешко за сите нас, научниците инвестираа 15 години од својот живот во мисијата.

Русија започна со подготовки за следната експедиција, за втората фаза од мисијата „Егзомарс“, заедно со истата Европска вселенска агенција.

Loading...

Имајќи предвид дека соодветен „прозорец“ за лансирање (кога растојанието помеѓу орбитите на Земјата и Марс е најмало) се отвара приближно еднаш во две години, лансирањето беше закажано за 2018 година.

Сепак, пресметките се покажаа премногу оптимистички и решија да го одложат лансирањето за уште две години, за 2020 година.

Значи, руската вселенска сонда не само што застана во истата „вселенска редица“ до Марс, туку и го зазеде своето место порано.

Но, тука, вели Лев Зелениј, Русите повторно не успеаја.

„Нашиот вселенски модул беше тестиран во Италија, а врвот на тестирањето се случи на почетокот на најстрогите мерки за карантин.

 

 

Што значи дека нашите експерти практично немаа можност да дојдат на калибрација, вели директорот на ИСИ. И ние не полетавме со овој тим, што е, се разбира, наша вина, но мора да полетаме во 2022 година“.

Дали ова значи дека Русија губи во вселенската трка од другите земји?

Експертите се согласуваат дека, иако истражувањата на Марс се неверојатно интересни од научна гледна точка, нема посебна практична смисла за надминување, па дури и повеќе за колонизирање на Црвената планета.

На крајот на краиштата, ниту еден екипаж не бил во можност да лета до Марс.

Причината е смртоносното космичко зрачење кое продира во Галаксијата.

На Земјата, атмосферата и магнетното поле на планетата го штитат, но на отворен простор нема каде да се сокрие.

До Месечината може да се стигне без многу штета на здравјето, ако го изберете вистинското време и место за слетување, за среќа, летот не е многу долг.

 

Loading...

 

Но, летот до Црвената планета, во најдобар случај, трае најмалку седум месеци.

„Неопходно е да се повлечат тешки блокови од олово, а современиот развој на технологијата не го дозволува тоа“, смета академик Зелениј.

Или, како што предложи Королев, резервоари за вода, но како да ги повлечете назад?“

Во меѓувреме, зрачењето во вселената се развива многу побрзо отколку на Земјата, бидејќи самото зрачење е многу посилно.

Високоенергетски честички невидливи за окото продираат во телото со голема брзина, претворајќи го во сито.

Loading...

Експериментите врз лабораториски животни покажуваат дека зрачењето првенствено влијае на мозокот.

 

 

Ова значи дека долгорочните ефекти на зрачењето веќе не се толку важни: за време на патувањето, вселенското зрачење со висок степен на веројатност едноставно ќе го проголта живиот екипаж.

Иако нема недостаток на волонтери кои се подготвени да се упатат кон Марс како први доселеници, според академик Зеленија, волонтерите едноставно не ги разбираат целосно опасностите што им се закануваат.

„Зрачењето е нешто што не го гледаме или слушаме“, објаснува тој. Луѓето се плашат од пожар и работи што можат да ги видат, мирисаат или почувствуваат.

Loading...

А, невидливите опасности за нас се апстрактни: зрачењето е нешто неразбирливо. Како вирус, патем, кога многумина не се плашат додека не се разболат самите “.

Кога веќе ја имаш тортата сподели ја со другите?

Патувањето со екипаж во вселената е генерално премногу романтизирано, велат експертите.

Тие се всушност многу опасни, и од практична гледна точка, тие се исто така доста бесмислени.

Според Алис Горман, ова е уште една причина зошто патувањето со вселенски екипаж во САД во голема мерка е предадено на приватна сопственост.

За државата станува сè потешко да им објасни на даночните обврзници зошто мораат да плаќаат од свој џеб за тоа, искрено, многу скапо задоволство.

 

Loading...

 

Заземањето на Црвената планета, според мислењето на повеќето експерти, треба да се остави на роботите.

Како што е „Љубопитност“ или оваа што штотуку ја започна својата работа, „Упорност“.

Не е познато дали американскиот ровер ќе може да најде траги од живот таму, но според научниците, тоа не е ни главната работа.

Главната работа е дека сите добиени резултати не завршуваат во рацете на само една земја, туку служат на благосостојбата на целото човештво. Ова значи дека земјите кои се занимаваат со вселенско истражување не се меѓусебни конкуренти, туку пред се сојузници.

„Нормално е дека сакаме да бидеме први, сепак, резултатите од набљудувањата, добиени за време на истражувањето на вселената, стануваат сопственост на целата светска научна заедница“, вели Елис Голман.

Сепак, Лев Зелениј не го дели целосно ова гледиште.

„Откако ќе се добијат резултатите, нивната заедничка анализа и дискусија за нив е традиција на научната заедница, барем за отворени прашања“, се согласува рускиот академик. „Никој не сака да ги чува сите податоци за себе, секој сака да сподели нови информации.

„Новите податоци се секогаш многу интересни и сите сакаат да ги видат. Сепак, секако секој знае кој дошол кај нив. Значи, во оваа смисла, многу е важно да се биде првиот“, заклучува тој.


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *