Три теории на заговор за најголемиот пад во историјата на Фејсбук

Сподели со своите пријатели

Речиси седум часа Фејсбук, Инстаграм и Воцап беа недостапни за корисниците, а компанијата Фејсбук во првата објава наведе дека станува збор за проблеми со вмрежувањето, и дека ситуацијата наскоро ќе биде под контрола.

Loading...

Сепак, се појавија неколку теории кои ја објаснуваат блокадата на овие апликации.

Иако Фејсбук тврди дека ова е „греша при промена на конфигурацијата“, што спречи речиси 3,5 милијарди корисници да пристапат до нивните профили, аналитичарите ширум светот не се убедени во вистинитоста на овие тврдења.

Сите три укажуваат дека ова е намерно „уривање апликации“, со цел да се елиминираат одредени проблеми.

 

 

Теорија 1: Фејсбук сам ги исклучил сите сервери

Loading...

Според една од можните теории, Фејсбук ги исклучил сам сите сервери, со цел да го пронајде малициозниот софтвер поставен од хакерите.

Со помош на тој малициозен софтвер, досега непознати хакери украдоа речиси 1,5 милијарди податоци од корисници на Фејсбук.

Тие сега имаат пристап до лични информации, адреса за е – пошта, локација и телефонски број на луѓе низ целиот свет.

Затоа, серверите морале да бидат исклучени седум часа, се додека техничарите треба да го најдат малициозниот софтвер и да го отстранат пред да предизвика уште поголема штета.

 

 

Теорија 2: Френсис Хоген

Loading...

Друго можно објаснување што се споменува е неодамнешното појавување во медиумите на проблематиката Франсис Хоген, која во интервју ги откри сите тајни компании на Фејсбук. Хоген бил вработен како менаџер на компанија.

„Она што го видов на Фејсбук постојано и повторно беше судир на интереси помеѓу она што е добро за јавноста и она што е добро за компанијата. Фејсбук отсекогаш избирал што е добро за интересите на компанијата, како што е зголемување на заработката“, рече Хоген во интервјуто во кое го откри својот идентитет.

Таа поднесе најмалку осум жалби до Комисијата за хартии од вредност, во кои се наведува дека компанијата крие истражување за своите недостатоци од инвеститорите и јавноста.

Таа, исто така, ги сподели податоците со „Волстрит журнал“, кој ја објави истрагата во неколку делови.

 

 

Документите покажуваат дека Фејсбук бил свесен за проблемите со своите апликации, вклучително и негативните ефекти од дезинформациите и штетата што Инстаграм им ја нанел на младите девојки.

Loading...

Фејсбук агресивно се спротивстави на овие тврдења и ги карактеризира како „погрешни“.

Апликациите што се во сопственост на Фејсбук носат многу повеќе добро отколку штета, тврдат челниците на најпознатата социјална мрежа во светот.

Теорија 3: Проблем наречен Инстаграм

Еден од податоците што Френсис и ги претстави на јавноста се однесува на Инстаграм и влијанието врз младите девојки. Ова е трета најчеста теорија што го објаснува исклучувањето на апликациите.

Имено, мислењата на многумина укажуваат дека Инстаграм поставува нереални идеали за убавина и изглед на жените. Бидејќи оваа апликација е најпопуларна кај помладите корисници, се смета дека девојчињата на возраст од 12-22 години се обидуваат да ги следат упатствата дадени од Инстаграм, создавајќи здравствени и други проблеми за себе.

Ова се исцрпувачки диети, операции и козметички третмани кои не се препорачуваат за луѓе од таа возраст.

Loading...

 

 

Меѓутоа, за да видат сцена од Инстаграм во огледало, младите девојки се подготвени да подлежат на ригорозни диети и со тоа да го загрозат нивното здравје.

Наводно, Фејсбук ги „паднал“ сите свои платформи со цел да ја контролира содржината достапна на Инстаграм.

Loading...

Сепак, овие три тврдења засега се само теории на заговор.