Три нови случаи во Куманово, активно вкупно 32

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Loading...

Регистрирани се 24 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 156.078
Оздравени се 6 пациенти – нема пријавено починати лица.
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

• Во последните 24 часа се направени 4.133 тестирања, а регистрирани се 24 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 6, Тетово – 5, Куманово – 3, Прилеп и Кичево – по 2, Битола, Охрид, Струмица, Кочани, Радовиш и Дебар – по 1.
• Регистрирани сe 6 оздравени пациенти од: Скопје – 4, Тетово и Струмица – по 1.

• Не се регистрирани починати пациенти.

• Направени се 4.133 тестови преку: ИЈЗ-59, ЦЈЗ Скопје-38, ЦЈЗ Битола-84, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–20, ЦЈЗ Куманово–25, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-90, Авицена-151, Биотек-119, Систина-59, лабораторија Лаор-516, Синлаб-5, Ремедика-9, Плодност–32, Генеа–12, Никоб лаб-732, ВФВ Медикал-20, Ели Медика-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2101.

Досега во земјата се направени вкупно 953.144 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.078 бројката на оздравени пациенти е 150.276, на починати е 5.489, а бројот на активни случаи изнесува 310.


Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Loading...

Дистрибуција по градови
Заболени (вкупно)  Активни случаи (вкупно)
Скопје 68806 105
Куманово 8913 32
Прилеп 8334 7
Тетово 7377 97
Битола 6311 1
Велес 5478 4
Гостивар 5204 21
Кавадарци 5156 1
Охрид 5025 6
Штип 4964 4
Струмица 4130 5
Струга 2985 4
Кочани 2796 4
Кичево 2607 8
Гевгелија 2196 1
Неготино 2184 0
Свети Николе 1526 1
Ресен 1234 0
Крива Паланка 1227 0
Радовиш 1162 1
Берово 1032 0
Делчево 974 1
Дебар 949 7
Виница 886 0
Пробиштип 789 0
Валандово 667 0
Богданци 494 0
Крушево 490 0
Демир Хисар 400 0
Демир Капија 396 0
Кратово 377  0
Македонски Брод 359 0
Пехчево 269 0
Македонска Каменица 249 0
Дојран 132 0

Вкупно 156078 310


Leave a Reply