Три години КОВИД: Бројот на умрени е невозможно да се одреди, реалните бројки може да бидат застрашувачки

Сподели со своите пријатели

Јазот меѓу официјалните и вистинските бројки може да се разликува уште повеќе следната година, при што моделирањето предвидува повеќе од милион смртни случаи во Кина по нулта нивото на ковид, што неодамна го намали начинот на броење на смртните случаи.

Loading...

Според Светската здравствена организација (СЗО) има повеќе од 6,65 милиони официјално пријавени смртни случаи од Ковид откако вирусот првпат беше идентификуван во Кина во декември 2019 година.

Сепак, земјите различно ги бројат смртните случаи од Ковид, а методите се сменија за време на пандемијата.

Припишувањето смртни случаи на КОВИД може да биде многу тешка задача, рече Антоан Флахол, директор на Институтот за глобално здравје на Универзитетот во Женева.

Смртта на пациент во болница во развиена земја на кој веќе му е дијагностициран КОВИД може да биде едноставна, но тоа често не е случај и лекарите „обично немаат многу информации“ за да ги водат, изјави Флахолт за АФП.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Кореја ќе мора да плати репарации на жртвите од Виетнамската војна

Наместо тоа, истражувачите се обидоа да го споредат вкупниот број на смртни случаи од сите причини регистрирани од 2020 година со она што би се очекувало во отсуство на пандемијата.

Користејќи ги овие бројки, истражувачите на СЗО објавија во списанието Nature претходно овој месец дека имало 14,83 милиони прекумерни смртни случаи од Ковид во 2020 и 2021 година, ажурирајќи го бројот за прв пат објавен во мај.

Тоа е речиси три пати повеќе од официјално пријавените 5,4 милиони смртни случаи од ковид во тие две години.

Loading...

Истражувањето на Институтот за здравствено мерење и евалуација со седиште во САД во март процени дека бројот е дури и поголем од 18,2 милиони.

Но, Флахолт рече дека дури и овие бројки „можеби сѐ уште се потценети“.

Бројот на починати годинава се зголеми побавно. Редовно ажурираните записи на Економист проценуваат дека се регистрирани 21 милион повеќе смртни случаи од почетокот на пандемијата – 3,1 пати повеќе од официјалната бројка.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  УНЕСКО: Секое трето училиште нема пристап до вода за пиење

Според СЗО, Индија имаше убедливо најмногу смртни случаи поврзани со Ковид во 2020-2021 година – 4,74 милиони, бројка што индиската влада силно ја оспори.

Следна е Русија со нешто повеќе од милион.

Сепак, најголемите разлики помеѓу очекуваниот број на смртни случаи и вистинскиот број беа во Јужна Америка.

Перу, на пример, забележа приближно двојно повеќе вкупни смртни случаи во 2020-2021 година. отколку во нормални времиња.

Друг проблем е што многу земји имаат малку или немаат податоци.

Loading...

„За речиси половина од светските земји, следењето на вишокот на смртност не е можно со користење на достапните податоци и за нив мора да се потпреме на статистички модели“, напишаа истражувачите на СЗО во студијата овој месец.

Во Африка, месечните податоци за смртните случаи беа достапни само за шест од 47 земји.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Боинг во САД оваа година ќе отпушти околу 2.000 луѓе

Во поглед на 2023 година, укинувањето на мерките од Кина против ширењето на Ковид се смета за можен извор на нови смртни случаи.

Со првото олеснување на строгите мерки, неколку од 1,4 милијарди луѓе во Кина имаат имунитет од претходната инфекција со Ковид, а стапките на вакцинација заостануваат, особено кај постарите лица изложени на ризик.

Моделирањето на IHME предвидува повеќе од 300.000 смртни случаи поврзани со Ковид во Кина до 1 април и вкупно повеќе од 1 милион во текот на 2023 година.

Минатата недела, Кина одлучи дека смртните случаи од Ковид-19 сега ќе се бројат само ако доаѓаат директно од респираторна инсуфициенција, во потег за кој аналитичарите велат дека драматично ќе го намали бројот на официјално признати смртни случаи.

Болниците низ Кина беа преплавени од експлозија на инфекции во последните недели, но во четвртокот националното тело за контрола на болести додаде само еден нов смртен случај.