22.07.2019 13:23

Тргнале во разгледување на Исланд со хеликоптер, па на плажа забележале 50 мртви китови (ВИДЕО)

Facebook Twitter Google+

Туристи кои тргнале во хеликоптерско разгледување на западниот дел на Исланд, биле шокирани кога виделе купишта огромни мртви животни насукани во песок, јавува ВВС.

Никому не му е јасно како китовите доспеале таму, со оглед дека тој регион е прилично отсечен и недостапен.

Loading...

Насукувањето на китовите долго ги збунуваше научниците, а сега е откриена главната причина

Алармирана е полицијата во блиското гратче Стикисхолмур, пишуваат локалните медиуми.

Пилотот на туристичкиот хеликоптер, кој прв направил фотографии од мртвите животни и ги споделил на социјалните мрежи, Дејвид Шварцханс изјавил за ВВС дека летале над плажата кога ги забележале.

Над 150 китови се насукаа на брегот на Австралија

– Најпрвин не бевме сигурни дали се во прашање китови, фоки или делфини. Дури кога се спуштивме видовме дека тоа се китови и избројавме 50, а сигурно има повеќе мртви, рекол пилотот.

Тој додал цека целиот предел ужасно смрдел, како и дека самата глетка била трагична.

фото: Youtube printscreeen


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments