Трамп се повеќе ја напаѓа Камала Харис

Сподели со своите пријатели

Републиканскиот американски претседателски кандидат Доналд Трамп ги засили своите напади врз потпретседателката Камала Харис на митинг во близина на Мајами во вторникот, обидувајќи се да ја дискредитира, додека Демократската партија се бори со внатрешните превирања околу тоа дали претседателот Џо Бајден треба да остане во трката.

Loading...

Говорејќи во неговиот клуб за голф во Дорал, Флорида, Трамп не зборуваше за неговиот планиран избор за негов потпретседател, иако неколку пати го спомна името на сенаторот од Флорида Марко Рубио, кој присуствуваше на митингот и е водечки кандидат за улогата.

Трамп го критикуваше Бајден

Излегувајќи на сцената со речиси еден час доцнење во една жестока ноќ, Трамп го критикуваше 81-годишниот Бајден за неговиот несигурен настап во дебатата на 27 јуни, што предизвика загриженост за менталната подготвеност на актуелниот претседател за функцијата и повици од некои демократи да се повлече.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кои се децата на Доналд Трамп? Синовите во бизнисот, саканата со семејството, а една ќерка објави и песна

Бајден се оправдува дека имал лоша ноќ и вели дека нема да се откаже од претседателската трка.

Со потсмешен тон, Трамп го нарече изборот на Бајден за потпретседател, Камала Харис, првата црна и жена потпретседател, негова „брилијантна одлука“, имплицирајќи дека таа досега се покажала толку неспособна што демократите не сакале да го заменат Бајден со неа.

„Тоа беше неговото осигурување, можеби најдобрата полиса за осигурување за која сум слушнал“, вели републиканскиот кандидат.

„Ако Џо избрал некого дури и половина компетентен, тој би бил исфрлен од функцијата пред неколку години“, објаснува тој.

Тој ја обвини дека ги прикрива здравствените проблеми на Бајден

Трамп, исто така, ја обвини Харис, поранешен американски сенатор и јавен обвинител во Калифорнија, дека соработувала со други демократи за да ги прикрие наводните ментални проблеми на Бајден.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пелоси: Анкетите покажуваат дека Бајден не може да го победи Трамп

Бајден инсистира дека има издржливост и ментална острина да ја заврши работата.

Трамп, исто така, рече дека историјата на Харис ќе им наштети на нејзините изборни шанси, што е последен знак дека тој и неговите републикански сојузници започнале сеопфатна борба против Харис за да се подготват за евентуалниот Бајден да ја прекине својата кандидатура за уште еден мандат.