Трамп продава своја верзија на Библијата: „Натерајте ја Америка повторно да се моли“

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател и републикански претседателски кандидат Доналд Трамп продава верзија на Библијата „Бог да ја благослови Америка“ бидејќи се соочува со финансиска криза.

Loading...

Во вторникот, на својата платформа Truth Social, Трамп ги покани поддржувачите да ја купат оваа верзија на Библијата, бидејќи поранешниот претседател излегува на сцената на секој митинг на песната „God Bless America“ од кантри пејачот Ли Гринвуд, пренесува АП.

„Среќна Света недела! Нека Америка се моли повторно. Додека се упатуваме кон Велики петок и Велигден, ве охрабрувам да добиете копија од „Бог да ја благослови Америка““, напиша Трамп, насочувајќи ги своите поддржувачи на веб-страница каде што книгата се продава за 59,99 долари..

Според АП, најавата за продажба доаѓа во време на финансиската криза на Трамп додека тој се бори со четири кривични обвиненија заедно со серија граѓански обвиненија.

Апелациониот суд во Њујорк во понеделникот се согласи да ја одложи наплатата на повеќе од 454 милиони долари што ги должи поранешниот претседател по пресудата за граѓанска измама, доколку тој депонира 175 милиони долари во рок од 10 дена.