Трамп го покани Бајден на дебата: „Било кога, било каде“

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го предизвика актуелниот американски претседател Џозеф Бајден на ТВ дебата „било кога, било каде“.

Loading...

Најверојатниот републикански кандидат за претседателска номинација додаде дека го поканува Бајден, најверојатниот ривал од редовите на демократите на изборите во ноември 2024 година, на дебата, во секое време, каде било, на кое било место, јавува Би-Би-Си.

Повикот на Трамп дојде неколку часа откако неговата последна ривалка Ники Хејли се откажа од трката за републиканска номинација за Белата куќа.

„Важно е, за доброто на нашата земја, Џо Бајден и јас да разговараме за прашања кои се толку важни за Америка и американскиот народ“, напиша Трамп на својата мрежа „Truth Social“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нетанјаху нема поддршка од САД за напад врз Иран

Изборниот штаб на Бајден не кажа дали тој ќе учествува во дебатата со Трамп, но му предложи на републиканскиот кандидат „ако е толку очаен да го види претседателот Бајден во ударниот термин, не мора да чека“ и може да го гледа претседателот обраќање до Конгресот вечерва за состојбата на нацијата.

Трамп беше жестоко критикуван откако одби да учествува во ТВ дебати со неговите републикански ривали за номинацијата на партијата за Белата куќа овој изборен циклус, јавува Би-Би-Си.

Бајден и Трамп во Супер вторник ги постигнаа очекуваните победи на партиските избори и речиси е сигурно дека двајцата, како и пред четири години, повторно ќе ги одмерат силите во борбата за место во Белата куќа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Започнува судењето на Трамп, прво за некој поранешен американски претседател