26.09.2018 01:02

Трамп: Германија да се угледа на Полска во врска со рускиот гас

Facebook Twitter Google+

Американскиот претседател Доналд Трамп и порача на Германија да го следи примерот на Полска и да не се потпира на Русија во снабдувањето со енергенти, затоа што би можело да тој начин да се направи подложна на „уцени и заплашувања“.

– Потпирањето на еден добавувач може да ги направи нациите ранливи на уцени и заплашувања и затоа им честитаме на европските држави како што е Полска на заложбите за изградба на Балтичкиот цеквовод, така да земјат ане зависи од Русија во пдомирувањето на своите енергетски потреби. Германија ќе стане целосно зависна од руската енергија ако смета да не го менува курсот, рекол Трамп на Генералното собраиние на ОН.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments