Трамп доверливите документи ги фрлал во ВЦ школка?

Сподели со своите пријатели

Хартиите, наводно, биле фрлани повеќе пати во Белата куќа и на најмалку две патувања во странство.

Loading...

Тврдењата дека Доналд Трамп повремено ја блокирал Белата куќа и другите одводи со купишта хартија, се вели дека се поткрепени со фотографии кои протекоа пред објавувањето на новиот извештај за 45-тиот американски претседател.

Во понеделникот, Аксиос објави фотографии од искинати хартии, на кои наводно се гледа ракописот на Трамп, направени на дното на неколку тоалети.

Фотографиите беа објавени пред објавувањето на книгата „Човек од доверба“ од Меги Хаберман, дописник од Белата куќа за NYTimes за време на мандатот на Трамп, што треба да излезе во октомври.

Трамп, опишан од Аксиос како „озлогласен уништувач на документи од Овалната канцеларија“, наводно фрлал хартии во тоалетот.

Овие фотографии се можни докази за прекршување на Законот за претседателски досиеја.

Според Меги Хаберман, хартиите биле фрлени повеќе пати во Белата куќа и на најмалку две странски патувања.

Повеќето зборови на тие парчиња хартија се нечитливи, но едно име е јасно видливо – она ​​на републиканската конгресменка од Њујорк и потенцијална кандидатка за 2024 година, Елис Стефаник.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полицијата во Иран уби тиктокерка на протестите (ВИДЕО)

– Дека Трамп уништувал вакви документи, малку било познато во Западното крило, но некои соработници знаеле за оваа негова навика, која тој редовно ја повторувал – пишува Хаберман.

Таа истакнува дека навиката на Трамп била да ги распарчува документите кои според законот требало да останат во архивите.

Во книгата на Хаберман, чие известување често предизвикува лути реакции од Трамп, се открива и дека и било кажано дека поранешниот претседател одржувал контакт со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Писмата од Ким, кои Трамп еднаш ги опиша како „љубовни писма“, беа меѓу 15-те кутии со документи, писма, подароци и сувенири што се појавија на имотот на Трамп во Мар-а-Лаго една година откако тој ја напушти функцијата.

Според претходниот извештај на Аксиос, изјавата на Хаберман за претседателствувањето на Трамп е онаа од која „Трамп најмногу се плаши“, пренесува Телеграф.

Неколку советници не беа задоволни од неговата одлука да разговара со новинарката, но заклучија дека тој не може да се контролира – и покрај тоа што еднаш ја нарече „црв“.

„Морате да бидете прилично очајни за да продавате книги ако сликите од тоалетна хартија се дел од вашиот промотивен план“, изјави портпаролот на Трамп Тејлор Будович за Аксиос пред извештајот во понеделник.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Најголемиот нуклеарен реактор во Европа почна да произведува струја

Тој рече дека „има многу луѓе кои се подготвени да измислуваат приказни како оваа за да импресионираат медиумска класа која е подготвена да се бори со се, само за да биде против Трамп“.

Loading...

Агенти на ФБИ го претресоа имотот на Трамп во Мар-а-Лаго во Флорида

ФБИ го претресе имотот на Доналд Трамп во Мар-а-Лаго како дел од истрагата за тоа дали тој земал доверливи досиеја од Белата куќа и ги преместувал во неговата резиденција на Флорида, рекоа во понеделникот луѓе блиски до предметот, во потег што претставува ескалација на активноста без преседан на агенцијата за спроведување на законот против поранешниот претседател.

Трамп, објавувајќи ја потрагата во долга изјава, рече дека агентите отвориле сеф во неговиот дом и ја опиша нивната работа како „ненајавена рација“ што тој ја споредил со „недолично однесување на обвинителството“.

Претресот ја интензивираше повеќемесечната истрага за тоа дали доверливите документи завршиле во повеќе од десетина кутии во Мар-а-Лаго оваа година.

Тоа доаѓа во време на посебна истрага за напорите за поништување на резултатите од претседателските избори во 2020 година и го зголемува потенцијалот за можна правна закана за Трамп додека се подготвува да се кандидира за уште еден претседателски мандат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ердоган: Турските власти докажаа дека се на вистинскиот пат

Веќе познатите линии на конфликт, создадени за време на четиригодишното претседателство, во сенка на истрагите на Конгресот и ФБИ, повторно се оформија во понеделникот вечерта.

Трамп и неговите сојузници се обидоа да ја опишат истрагата како злоупотреба на американскиот казнено-правен систем и обид предводен од демократите да го спречат да добие втор мандат како претседател во 2024 година – иако Белата куќа на Бајден рече дека нема претходно знаење за тоа.

сегашниот директор Кристофер Вреј од ФБИ беше назначен од Трамп пред пет години и служеше како висок функционер во Министерството за правда предводено од републиканците.

– Ова се мрачни времиња за нашата земја, мојот прекрасен дом, Мар-А-Лаго во Палм Бич, Флорида, моментално е под опсада, нападнат и окупиран од голема група агенти на ФБИ. Вакво нешто досега не му се случило на претседател на САД – пишува Трамп, пренесува АП.

Loading...

фото: Axios