Трагедија во Индија: Уште седум лица загинаа во поплави

Сподели со своите пријатели

Уште седум лица загинаа во поплавите во североисточната индиска држава Асам, соопштија денеска властите.

Loading...

Според податоците на Државната управа за справување со катастрофи, во поплавите и свлечиштата на 6 април загинале вкупно 88 лица.

– Годинешните поплави уништија стотици домови – велат мештаните на Асам, пренесува Анадолија.

Администрацијата објави дека вчера биле регистрирани седум нови смртни случаи во пет од 32-те области погодени од поплавите во таа држава. Од средата наутро, само едно лице се води како исчезнато во Асам. Поплавите траеја седум дена и погодија повеќе од 5 милиони луѓе.

Управата за управување со катастрофи во моментов има 1.687 хуманитарни кампови кои се засолниште за илјадници граѓани.