Товарен воз излета од шините во Швајцарија, тунелот Готард затворен

Сподели со своите пријатели

Несреќа во која товарен воз излета од шините во швајцарскиот тунел Готард оваа недела, предизвикувајќи сериозни оштетувања на железничкиот систем, го запре сообраќајот барем до следната среда, објави вчера Швајцарската Федерална железница (SBB/CFF/FFS).

Loading...

Најдолгиот железнички тунел во светот од 57 километри го поврзува германскиот дел на Швајцарија со италијанскиот Тичино и е дел од оската север-југ од Германија до Италија.

Поради ограничените алтернативни врски, SBB/CFF/FFS советува да не се патува по железничката линија Готард во следните неколку дена.

Според менаџерот на железничката инфраструктура Рудолф Буечи, несреќата се случила во лошо време поради празничниот сообраќај и претстојната улична парада во Цирих овој викенд, на која градот очекува да има милион луѓе.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД издвои 65 милиони долари за полицијата на Хаити во борбата против насилство од банди

Во излетувањето на возот од шините во средата нема повредени, а несреќата најверојатно е предизвикана од техничка грешка на возот со 30 вагони, соопшти SBB/CFF/FFS.