ТК „Тумба“ организираше Отворено првенство на Македонија во детски тенис (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Тенискиот клуб „Тумба“ од Куманово викендов беше домаќин и организатор на отвореното тениско првенство на Македонија во детски тенис во конкуренција за јуниори и јуниорки до 11 години ЗЕЛЕН ТЕНИС.

Loading...

Во одлични услови и организација на турнирот продефилираа 25 момчиња и 25 девојчиња од целата држава.

 

 

– Нашиот клуб за прв пат како дебитанти на еден турнир го претставуваа Теодора Божиновска, Софија Трајковска, Јована Спирковска, Калин Андов и Алексеј Стошиќ кои имаа забележителен настап и достојно не представија, информираат од ТК „Тумба“.

 

Loading...

 

Победник на турнирот кај момчињата е Лука Јанев од Т.К Триумф кој беше подобар од Дамјан Стефанов од Т.К.Поинтер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Приведени двајца кумановци поради кражба

Кај девојчињата триумфираше Јована Вељановска од Т.К. Југ  која во финалниот меч ја победи Кирстен Петак од Т.К.Куг.

Настанот помина во фер и спортска атмосфера.