ТИНЕЈЏЕРИ ЛАДНОКРВО УБИЛЕ СОУЧЕНИК ВО УЧИЛИШТЕ: Млади Американци осудени на општокорисна работа (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Двајца тинејџери од Калифорнија, кои признале дека претепале соученик, биле осудени на условна казна. Имено, во септември 2019 година, тинејџери го нападнале 13-годишниот Диего Столац во дворот на средното училиште „Ленмарк“.

Loading...

Видеото од мобилниот телефон го снимил моментот кога тие го удирале неколкупати Столац пред да падне и да ја удри главата во столбот, пренесува Дејли меил.

Еден од тинејџерите го удрил Столац во главата од позади, по што тој паднал и ја удрил главата во бандера и изгубил свест. Иако Столц лежел неподвижен на земја, двајцата тинејџери продолжиле да го удираат. Тој никогаш не се освестил и бил прогласен за мртов девет дена подоцна, според Прес-Ентерпрајз.

 

 

Дванаесетгодишниците, чии имиња не се откриени, ги „прифатиле“ обвинувањата за ненамерно убиство. Во петокот биле вратени на родителска грижа. Судијата во петокот пресудил дека неколку тинејџери ќе треба да направат 150 часа општокорисна работа, да се занимаваат со терапија и да присуствуваат на програма за градење личност, објави „Прес-Ентерпрајз“.

За време на пресудата, судијата на Врховниот суд во округот Риверсајд, Роџер Лубс, ја отфрлил препораката на Одделот за условна казна за изрекување затворска казна. Обвинетите поминале 47 дена во поправните установи за малолетници, а Лубс рекол дека смета дека е штетно да се затворат со возрасни криминалци, според КАБЦ. „Овие деца немаат доволно искуство во обезбедување емпатија. Вие не сте центар на светот и мора да почнете да го разбирате тоа “, рече Лубс за време на пресудата, пренесе Ентерпрајз.

Loading...

Момчињата треба да се јават во судот за малолетници на 25 јуни за да известат за нивниот напредок и биле предупредени дека доколку не ги почитуваат условните казни, ќе бидат вратени во воспитно-поправниот дом, пишува Дејли меил.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *