Тиква – одлична храна и уште подобар лек

Сподели со своите пријатели

Тиква е идеална и неопходна есенска храна, богата со лековити состојки, вкусна и во исто време со мала количина на калории.

Loading...

Науката докажа дека тиквата содржи голем број на каротеноидни фитонутриенти.

Дали смеете да јадете компир ако сакате да ослабнете?

Каротеноидите се одговорни за портокаловата боја на оваа храна, но и за многу лековити својства на тиква. Меѓу нив се и алфа-каротин и бета-каротин, познати и како витамини А промитамини, затоа што можат да се претворат во активна форма на витамин А.

 

 

Корисните ефекти на тиква

Loading...

Меѓу зеленчукот, тиквата е една од најпознатите концентрирани извори на алфа-линоленска киселина (АЛА), есенцијална масна киселина омега-3 која е многу добра за здравјето на срцето.

Здраво за сите: Зошто треба почесто да пиете козјо млеко?

Оваа киселина се претвора во ЕПА, масна киселина со која е богатарибата, а за која е утврдено дека ги намалува триглицеридите и спречува промени во срцевиот ритам.

АЛА во самата диета го намалува ризикот од срцеви заболувања и кардиоваскуларни заболувања.

Покрај тоа што е одличен извор на витамин А во неговата концентрација на провитамин А, тој е и добар извор на витамин Ц. Ова синергистичко дејство на антиоксиданти не само што придонесува за здравјето на срцето, туку и на целокупното здравје бидејќи тие помагаат во спречување на атеросклероза.

 

 

Loading...

Бидејќи содржи дури 90 проценти вода, лесно е сварлив и содржи и влакна. Одлично е за сите оние кои имаат дигестивни проблеми затоа што го стимулира варењето на храната и со тоа го смирува дигестивниот тракт.

„Лоши“ совети за здравјето кои всушност се сосема корисни

Овозможува црниот дроб и жолчката да функционираат подобро, содржи ензими кои ја разградуваат маснотијата во крвта. Исто така, го подобрува излезот на уринарниот систем, помага при воспаление на уринарниот тракт и спречува камења во бубрезите.

Тиква може да се консумира сирова, варена, печена или пржена. Покрај месестиот дел, се користат и нејзините семиња, кои се многу во поглед на вкупната тежина на овошјето.

 

 

Семките од тиква содржат многу поголема енергетска и хранлива вредност од месестиот дел од тиквата. Тие содржат 30 проценти протеини, 25% до 38% масти, околу 5% смола, есенцијално масло, шеќер, пектин и ензими како што се кукурбитин, фитостерон и токоферол.

Loading...

Колку е важно што пиеме наутро и кој пијалок е поздрав – кафе или чај?

Семињата од тиква, со ладно цедење, даваат масло кое всушност е семе од екстракт со сите свои лековити својства. Маслото е исто така лесно сварливо, полно со незаситени масни киселини кои ги содржат сите наши телесни клетки и промовира регенерација на клетките, зајакнување на имунитетот и нервниот систем.

Маслото од семе од тиква го спречува појавувањето и развојот на артериосклероза, ги разложува згрутчувањето на крвта и депозитите на ѕидовите на крвните садови и со тоа се штити од срцев удар и мозочен удар.