Тесла го стопираше производството на Модел 3, акциите веднаш паднаа

Сподели со своите пријатели

Тесла им порача на вработените дека привремено ќе го запре производството на својот автомобил на монтажната линија на фабриката во Калифорнија, пишува агенцијата Блумберг.

Loading...

На работниците од производната линија „Модел 3“ во Фремонт им било кажано дека исклучувањето ќе трае од 22 февруари до 7 март, според неименувани извори од агенцијата.

Причините за овој потег се нејасни и Тесла не ги коментираше наводите во медиумите, пренесува Ројтерс. Исто така е непознато до кој степен вкупното производство на Тесла ќе се намали како резултат на ова.

Фабриката Фримонт има годишен производствен капацитет од 500.000 возила од два модела, вкупно 3 и Ј.

Тесла минатиот месец објави дека може да се соочи со последиците од глобалниот недостиг на чипови на пазарот.

Како резултат, неколку производители беа принудени да го намалат производството, вклучувајќи ги „Џенерал моторс“, „Фолксваген“ и „Форд“, напиша британската агенција.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *