Тензии меѓу Киев и Варшава: Полска ќе престане да испорачува оружје на Украина

Сподели со своите пријатели

Еден од најверните сојузници на Украина, Полска, објави дека повеќе нема да испорачува оружје на таа земја бидејќи ескалира дипломатскиот спор околу житото, пишува Би-Би-Си.

Loading...

Премиерот на нацијата рече дека наместо тоа ќе се фокусира на вооружување со помодерно оружје.

Овој потег доаѓа откако се зголемуваат тензиите меѓу двете нации.

Во вторникот, Полска го повика украинскиот амбасадор поради коментарите на претседателот Володимир Зеленски во ОН.

Тој рече дека некои нации глумат солидарност со Украина, што Варшава го осуди како „неоправдано во однос на Полска, која ја поддржува Украина од првите денови на војната“.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја објави одлуката повеќе да не испорачува оружје на Украина во телевизиско обраќање во средата, еден ден откако тензиите меѓу двете земји ескалираа поради увозот на жито.

„Ние повеќе не пренесуваме оружје во Украина, бидејќи сега ја вооружуваме Полска со помодерно оружје“, рече Моравјецки.

„Секоја земја има свои интереси. Помошта што ѝ ја испративме на Украина, првенствено воена, беше едноставно помош врз основа на пресметката на нашата безбедност. Сакаме Украина да преживее. Да не беше помошта од Полска и другите земји, веројатно ќе подлегнеа на рускиот напад уште порано, една година“, изјави полскиот претседател Анджеј Дуда синоќа во интервју за полската државна телевизија ТВП.

Loading...

Спорот за житото започна откако руската инвазија на Украина целосно ги затвори главните бродски линии на Црното Море и ја принуди Украина да најде алтернативни копнени патишта.

Ова пак доведе до тоа големи количини жито да завршат во Централна Европа.

Следствено, Европската унија привремено го забрани увозот на жито во пет земји, Бугарија, Унгарија, Полска, Романија и Словачка, за да ги заштити локалните земјоделци, кои стравуваа дека украинското жито ги намалува локалните цени.

Забраната истече на 15 септември и ЕУ одлучи да не ја обнови, но Унгарија, Словачка и Полска одлучија да продолжат да ја применуваат.

Европската комисија постојано нагласува дека не е на поединечни членки на ЕУ да креираат трговска политика за блокот.

Претходно оваа недела, Украина поднесе жалби до Светската трговска организација (СТО) против земјите поради забраните, за кои рече дека се во спротивност со меѓународните обврски.

Украинската министерка за економија Јулија Свириденко рече дека е „од клучно значење за нас да докажеме дека одредени земји-членки не можат да забранат увоз на украински стоки“.

Но, Полска рече дека ќе ја задржи забраната и „поплаката пред СТО не нè импресионира“.

Loading...

„Не смееме да попуштиме пред уцените на Украина бидејќи тоа е наша обврска, обврска на полските власти да ги чуваме полските земјоделци, да ги чуваме интересите на Полска“, изјави синоќа Дуда.

Моравиецки рече дека ќе го зголеми бројот на забранети производи од Киев доколку Украина го засили спорот за житото.

Полското Министерство за надворешни работи додаде дека „притисокот врз Полска на мултилатерални форуми или испраќањето жалби до меѓународните судови не се соодветни методи за решавање на разликите меѓу нашите земји“.

И покрај забраната, трите земји рекоа дека ќе продолжат да дозволуваат житото да се транспортира преку нив на други пазари.

Киев ја повика Полска да ги „остави емоциите настрана“ откако нивниот амбасадор беше повикан и наместо тоа предложи страните да усвојат конструктивен пристап за решавање на спорот.

Последната изјава што ги воодушеви руските официјални лица и пропагандисти беше, сепак, изјавата на полскиот претседател Дуда оваа недела во Обединетите нации дека Украина е како давеник кој може да ги повлече до дното дури и оние што се обидуваат да ја спасат.

Француската министерка за надворешни работи Кетрин Колона во средата рече дека студијата на ЕУ покажала дека увозот на жито од Украина нема да им наштети на европските земјоделци и ги опиша тензиите како „за жалење“.

Полска многу ја поддржува Украина додека се брани од Русија, повикувајќи ја Германија да и обезбеди на земјата борбени тенкови Леопард 2, ветувајќи борбени авиони во земјата и прифаќајќи повеќе од 1,5 милиони бегалци од Украина.

Loading...