Татковата алчност го однела до пропаст: Животната приказна за најпаметниот човек на светот

Сподели со своите пријатели

Се проценува дека Алберт Ајнштајн имал IQ 160, Исак Њутн 190 и Марк Цукерберг 152. Овие луѓе се познати низ целиот свет како најголеми генијалци.

Loading...

Сепак, имаше еден човек за кој се веруваше дека коефициентот на интелигенција е помеѓу 250 и 300!

Дали некогаш сте чуле за човек по име Вилијам Џејмс Сидис?

Ова е човек кој некогаш важел за чудо од дете. Тој бил исклучителен математичар, најинтелигентен човек во историјата, полиглот и талентиран писател.

 

 

До осумгодишна возраст, тој веќе зборувал на 8 јазици

Loading...

Вилијам е роден во Њујорк во 1898 година. Неговиот татко Борис беше истакнат психолог кој бил горд на четири степени од Универзитетот Харвард. Неговата мајка била исто така лекар. Бидејќи неговите родители биле паметни и успешни луѓе, истото го очекувале и од нивниот син. Но, тој ги надминал сите претпоставки и се покажал многу повеќе од просечната личност.

Забележано е дека Вилијам можел да чита весници на само 18 месеци. До осумгодишна возраст, тој самостојно научил латински, грчки, француски, руски, германски, хебрејски, турски и ерменски јазик. Покрај тоа, малиот Вилијам го измислил својот јазик и го нарекол Вендергуд.

Најмалата личност во историјата која се запишала на Харвард

Свесен за натпросечната интелигенција на неговиот син, Борис Сидис се обидел да го запише на Харвард, но бил одбиен бидејќи Вилијам имал само девет години. Две години подоцна, во 1909 година, Универзитетот ја прифати апликацијата и така Вилијам станал најмладата личност запишана на Харвард. До 1910 година, неговото знаење за математика се зголемило толку многу што професорите му дозволиле на Вилијам да предава на час. Го нарекле чудо од дете. До 16-годишна возраст, тој исто така се стекнал со диплома за уметнички студии.

 

 

Тој решил да живее осамен живот

Loading...

Познато е дека славата може да биде многу тешка и оптоварувачка, особено ако ја стекнете на рана возраст. Набргу по дипломирањето, Вилијам им изјавил на новинарите дека сака да живее „совршен живот“, што според него бил единствениот осамен живот. Тој исто така најавил дека никогаш нема да се ожени.

Славата што ја стекна, но не ја сакаше, неговата одлука се рефлектирала во притисокот што го претрпе Вилијам од неговите родители. Бидејќи и самиот бил угледен и славен, таткото на Вилијам сакал да го направи својот син ѕвезда. За да го постигне тоа, тој почнал да го применува своето знаење за психологија на неговиот син и страшно го притискал и присилувал.

Иако Вилијам уживал да учи како дете, кога пораснал, неговото мислење се сменило и тој го обвини својот татко за сè. Колку бил лут на својот татко, покажува и фактот дека, кога Борис починал во 1923 година, Вилијам одбил да дојде на неговиот погреб.

18 месеци затвор

Бидејќи генијалците обично го правеа тоа за да не се истакнат на кој било начин, Вилијам исто така работел ниско платена и обична работа. Се вработил како помошник свештеник, но луѓето сепак го препознале, па ја сменил и таа работа. Во 1924 година, новинарите открија дека Вилијам работи ниско платена физичка работа, но овој пат недостасуваат химни за бунтовниот генијалец – сега насловите на весниците се потсмеваа на поранешното чудо од дете и истакнаа дека Вилијам повеќе не може да прави што може дете.

Ова, се разбира, не било точно, што подоцна се покажало преку мноштвото бесценети книги што Вилијам ги пишувал за време на неговиот живот под разни лажни имиња.

 

Loading...

 

Затворен во санаториум две години

Иако се обидел да живее нелегално, Вилијам бил уапсен во 1919 година како учесник на насилен протест во Бостон и осуден на 18 месеци затвор. Сепак, родителите нашле начин да го ослободат од затвор и наместо тоа, го затвориле нивниот син во санаториум две години.

Ненадејна смрт

Вилијам целиот свој живот го поминал целосно осамен и вознемирен. Тој се отуѓил од семејството и започнал да работи како машински работник за да врзува крај со крај.

Вилијам Џејмс Сидис, човек кој можеше да го промени светот, почина ненадејно на 46-годишна возраст, поради крварење во мозокот, од кое почина и неговиот татко.

Loading...

Leave a Reply