Талибанците во Авганистан им забранија на жените да одат во теретана и парк

Сподели со своите пријатели

Талибанските власти во Авганистан им забранија на жените да ги користат услугите во спортските сали, изјави денеска портпаролот на авганистанското Министерство за морал и борба.

Loading...

Тој рече дека забраната е воведена затоа што не се почитува правилото за полова сегрегација и затоа што жените не го почитуваат носењето хиџаб.

Портпаролот изјави дека на жените им е исто така забранет престој во парковите, пренесе АП.

Талибанската влада претходно им забрануваше на девојчињата да посетуваат средно и високо образование и ги исклучуваше жените од многу области на работа, наредувајќи им строго да ги следат исламските правила за облекување.

Талибанците ја презедоа власта во Авганистан во август минатата година, потсетува американската агенција.