Талибанците слават годишнина од повлекувањето на САД

Сподели со своите пријатели

Талибанците во средата прогласија национален празник и го украсија главниот град за да ја прослават првата годишнина од повлекувањето на воената коалиција предводена од САД од Авганистан по 20 години војна.

Loading...

По враќањето на власт, Талибанците повторно ја наметнаа својата крајно конзервативна верзија на исламскиот закон, потиснувајќи ги жените од јавниот живот, пренесува Хина, повикувајќи се на АФП.

И покрај новите ограничувања и се потешката хуманитарна криза, на многу Авганистанци им е мило што странските сили ја напуштија територијата на земјата.

„Среќни сме затоа што Алах ги истера неверниците од нашата земја и беше воспоставен исламски емират“, изјави Залмаи, жител на Кабул.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна Кореја истрела балистичка ракета

Военото повлекување на полноќ на 31 август стави крај на најдолгата војна во Америка, воена инвазија започната по нападите на 11 септември 2001 година на американска територија.

Речиси 66.000 авганистански војници и речиси 50.000 цивили загинаа во војната, но за американската јавност последната капка беше бројот на загинати Американци – вкупно 2.500.

Убиени се и 3.500 граѓани на други сојузници на НАТО.

Две недели пред повлекувањето на странските сили минатата година, Талибанците ја презедоа власта по брзата офанзива против авганистанската армија.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сеизмолог: Една од експлозиите на гасоводот одговара на 100 килограми динамит

Во средата во Кабул беа поставени плакати со кои се славеше победата против САД, но и Советскиот Сојуз и Британската империја, кои исто така ја загубија војната во Авганистан.

Во вторникот доцна се одржа огномет, а талибанските борци пукаа со оружје во воздух во знак на прослава.

На плоштадот Масуд, во близина на поранешната амбасада на САД, вооружените талибанци ги носеа своите знамиња и извикуваа „Смрт за Америка!

На социјалните мрежи, талибанците објавија десетици видеа и фотографии од новите војници, понекогаш вооружени со американско оружје оставени по избрзаното повлекување.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Папата Франциск патува во Бахреин

Иако талибанците го слават своето преземање, повеќе од 38 милиони Авганистанци се соочуваат со хуманитарна криза, влошена со замрзнувањето на милијарди долари од Западот и потрошената странска помош.

Владата на американскиот претседател Џо Бајден замрзна 3,5 милијарди авганистански долари, наведувајќи го стравот дека овие „пари ќе завршат во рацете на терористите“.

Животот на обичните Авганистанци се влоши во текот на изминатата година, особено на жените.

Талибанците ги затворија училиштата за девојки во многу провинции и им забранија на жените да работат во владата.

Loading...

Жените сега мора да бидат целосно покриени во јавноста.