Такер Карлсон: Само идиоти мислат дека Москва е виновна за смртта на Навални

Сподели со своите пријатели

Американскиот новинар Такер Карлсон ги нарече „идиоти“ луѓето кои веруваат дека Русија е одговорна за смртта на опозицискиот политичар Алексеј Навални.

Loading...

– Луѓето кои веруваат дека руските власти се одговорни за смртта на Навални се идиоти. Тие не знаат ништо, а тоа се истите луѓе кои ни кажаа дека Украина ќе победи. Русија има 100 милиони луѓе повеќе и многу поголем индустриски капацитет. Тоа е лудо. Ниту еден човек надвор од Америка не го помислил тоа ниту за секунда – нагласи Карлсон.

Тој истакна дека нема поим дали Навални е убиен или не и дека нема интерес за таа личност.

Американскиот новинар истакна дека смртта на Навални за време на Минхенската безбедносна конференција и дискусиите за финансирање на Украина не се во корист на Русија.

Навални почина во затвор во петокот на 16 февруари. Причината за смртта е под истрага.

Високи западни функционери, меѓу кои и американскиот потпретседател Камала Харис и американскиот државен секретар Ентони Блинкен, веднаш реагираа и ја обвинија Русија дека е одговорна за смртта на Навални.