ТАЈВАН: Скоро 100 згради оштетени, 80 луѓе заробени, над 700 повредени

Сподели со своите пријатели

Најмалку 77 луѓе останаа заробени низ Тајван по силниот земјотрес што го погоди источниот брег на островот, додека повеќе од 700 се повредени, соопшти Националната агенција за пожари (НФА).

Loading...

Според Си-Ен-Ен, 97 згради биле оштетени низ островот, а околу половина од оштетените згради се наоѓаат во округот Хуалиен, во близина на епицентарот на земјотресот, според локалните власти.

Четири згради во областа делумно се урнаа, рече окружниот судија Хсу Чен-веи во Хуалиен на прес-конференција во средата.

Жителите на трите згради се безбедно евакуирани, додека операциите за пребарување и спасување продолжуваат во деветкатницата Уран, која е наведната десно по уривањето на приземјето, рече Хсу.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Започнува судењето на Трамп, прво за некој поранешен американски претседател

Дваесет и две лица беа спасени од зградата на Уран, а се уште се во тек напорите да се контактира со преостанатиот жител, соопшти НФА.