Тајван донира милион долари помош за Авганистан по земјотресот

Сподели со своите пријатели

Тајван ќе донира 1 милион долари за помош на Авганистан по земјотресот, како одговор на повикот на Обединетите нации и други агенции за хуманитарна помош, соопшти владата во четвртокот вечерта.

Loading...

Тајван не е членка на ОН поради притисокот од Кина, која смета дека островот под демократска управа е дел од нејзина територија, но секогаш е подготвен да покаже дека е одговорен член на меѓународната заедница.

Претседателската канцеларија на Тајван во соопштение соопшти дека владата ќе донира помош „во дух на хуманитарна грижа без оглед на националните граници и ќе одговори на повиците од Обединетите нации и други агенции“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Владата на Шри Ланка бара огрнаичување на претседателските овластувања

Тајван, сепак, нема да испрати помош и тимови за пребарување по консултации со други земји и разговори за тешкотиите во транспортот, рече портпаролот на претседателската канцеларија Ксавиер Чанг.

Тајван лежи во сеизмичката зона и редовно испраќа спасувачки тимови во други сеизмички региони низ светот.

Кина соопшти дека е подготвена да му помогне на Авганистан, но деталите за помошта сè уште не се објавени.

Во катастрофалниот земјотрес загинаа околу 1.000 луѓе.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина очекува Словачка да плати за транзитот на руската нафта

Тајван и Кина се расправаат за хуманитарна помош за Украина, додека Тајван донираше повеќе од 30 милиони долари за бегалци и реконструкција, а Кина околу 3 милиони долари.

Loading...

Кина го обвинува Тајван дека користи донации за политички цели. Ова беше цврсто отфрлено од владата во Тајпеј, која тврди дека помошта „излегла од нашето срце“, пренесува Ројтерс.