Тајланд се обидува да се справи со безобразните гости: Најлоши се Русите, Французите и Британците

Сподели со своите пријатели

Службата за имиграција на тајландскиот град Пукет објави дека ги издала првите црвени и жолти картони според новиот систем за борба против прекршувањето на законот, пишува тајландскиот весник „Пхукет њуз“, повикувајќи се на властите, пренесува РИА Новости.

Loading...

„Во првата половина на март двајца Французи, државјанин на Украина и државјанин на Шведска, добија жолти картони. Црвени картони добија државјани на Шведска и Франција, кои потоа беа депортирани“, пишува весникот.

Се прецизира дека во моментов се води кривична постапка против 181 странец.

Според Службата за имиграција во Пукет, најголем дел од странците вклучени во овие случаи се од Русија, Франција, Велика Британија, Мјанмар и Камбоџа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Америка: Полицаец убил жена во нејзиниот дом, потврдува објавеното видео

Најчестите прекршоци вклучуваат возење во пијана состојба, престој во земјата со истечена виза, илегален влез во Тајланд и работа без дозвола.

„Голем број странци кои доаѓаат во Пукет се слабо информирани за тајландските обичаи и правила. Следствено, многу од нив тврдат дека немаат знаење за кршење на законите и прописите, ниту за последиците од нивните постапки. Многумина се оправдуваат затоа што виделе други како го прават истото без казна, па мислеа дека можат да го сторат истото без последици“, го цитира весникот изјавата на службата за имиграција.

Претходно беше објавено дека Пукет започна нов систем за следење на прекршоци од странски туристи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британската библиотека сакала да купи личната архива на озлогласен двоен агент на КГБ

Слично е на правилата на фудбалот, каде на играчите им се даваат картони во боја и се отстрануваат од теренот.

Loading...

Затоа, странец кој е осуден за какво било прекршување на наредбата добива жолт картон.

Во исто време, туристот ќе може да продолжи да се одмора во Пукет, но следниот пат нема да му биде дозволен влез во Тајланд.

Во случај на друго недолично однесување, гостинот ќе добие црвен картон и веднаш ќе биде протеран од државата.

Системот на картички, кој моментално постои само во Пукет, потенцијално би можел да се прошири на други популарни туристички дестинации како Патаја, Чианг Маи и ​​Кох Самуи доколку се покаже како ефикасен.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Италија: Бунт во затвор, десет лица во болница поради труење со чад

Сепак, иницијативата е сè уште нејасна, вклучително и кои постапки и прекршоци ќе доведат до издавање жолти картони.