Тага и гнев во Грција: Објавиена снимката од разговорот меѓу машиновозачот и началникот на станицата

Сподели со своите пријатели

Многу гневни Грци синоќа излегоа на улиците на Атина и протестираа по најтешката железничка несреќа во историјата на земјата.

Loading...

Досега најмалку 54 лица загинаа во верижен судар меѓу патнички и товарен воз. Уште 57 лица се во болници, а шест од нив се во критична состојба.

Огромно мнозинство се млади луѓе, на возраст од 21 до 26 години.

Силата на судирот меѓу возовите била толку голема што делови од возовите завршиле на неколку стотини метри во полињата.

Поголемиот дел од загинатите ќе треба да се идентификуваат со ДНК траги, а во четвртокот претпладнето продолжи акцијата на извлекување луѓе од урнатините кои беа згмечени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сијарто: Се противиме на воведување санкции против Додик

Се стравува дека бројот на загинати би можел да биде многу поголем, бидејќи многу семејства сѐ уште трагаат по своите роднини.

Како што пренесува „Катимерини“, вагонот во кој бил ресторанот бил пронајден на два други вагони кои се запалиле со температури од 1500 степени целзиусови.

– Сѐ се случи во еден миг, многу брзо. Удрив во предното седиште и го скршив носот. На нас паѓаше стакло, го имаше насекаде. Луѓето молеа за помош, а потоа се почувствува чад. Луѓето удираа по прозорците, обидувајќи се да излезат. Ги скршивме прозорецот и вратата и успеавме да скокнеме од три метри – изјави таа за „Катимерини“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Избори во Грција во мај во сенка на железничката несреќа

А во четврток началникот (59) на железничката станица ќе биде изведен пред обвинител под обвинение за убиство од небрежност, загрозување на безбедноста на сообраќајот со смртни последици и други кривични дела.

Наводно, на распитот рекол дека направил се според прописите и го свртел клучот за да го смени правецот на возот, но дека системот откажал.

Како што пишува ЕРТ, кога истражителите му рекле дека системот работи како што треба, тој наводно им рекол дека е преоптоварен и дека „можеби неправилно постапил“.

Според досегашните податоци, се чини дека никој не го свртел клучот и не го пренасочил возот, но и дека освен што заборавил, никој не го известил машиновозачот дека е на погрешен колосек.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ издвојува 600 милиони евра за зајакнување на границата на Бугарија со Турција

Објавена е и снимка од разговорот меѓу стационарецот и машиновозачот непосредно пред сударот, пишува ЕРТ.

Возачот: Слушаш, Лариса?

Шефот на станицата: Слушам. На бројот 47 поминувате на црвениот излезен семафор до новиот влезен семафор на Порос.

Возачот: Басил, Одам ли?

Loading...

Шефот станува: Одете, одете.

Возач: Заминав.

Шефот на станицата: Среќно.

Работник на станицата: Василиј, да се вратам?

Шефот станува: Не, не вака затоа што следи 1564.

Работникот станува: Готово, во ред, останува дијагонално како што е поставено.